Wlk. Brytania: liczba wakatów spadła najmocniej od kryzysu finansowego

opublikowano: 12-11-2019, 11:28

W trzecim kwartale 2019 r. gospodarka Wielkiej Brytanii traciła miejsca pracy, a liczba wakatów odnotowała największy roczny spadek od ostatniego kryzysu finansowego.

Dane Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) wskazują, że niepewność związana z brexitem w końcu uderza w rynek pracy, który do tej pory pozwalał  uniknąć szerszych problemów gospodarczych od czasu referendum z 2016 r. ws. opuszczenia Unii Europejskiej i wspierał wydatki konsumentów.

Ogółem liczba osób pracujących spadła 58 tys., co jest największym spadkiem tego wskaźnika od 2015 r. Obniżyło to wskaźnik zatrudnienia do 76 proc. 

Liczba wolnych miejsc pracy postrzegana jako główny wskaźnik bezrobocia, nadal spadała między sierpniem a październikiem, w efekcie czego było ich o 53 tys. mniej niż przed rokiem. W tym przypadku spadek wskaźnika był największy od 2009 r., zaś sama liczba ofert pracy była najniższa od dwóch lat.

Zatrudnienie obywateli UE wzrosło zaledwie o 0,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, co sugeruje, że brexit odstrasza zagranicznych pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu