Wlk. Brytania może zamknąć więcej elektrowni gazowych

WST, Bloomberg
opublikowano: 22-11-2018, 13:49

Projektanci i wykonawcy elektrowni w Wielkiej Brytanii przeceniają zapotrzebowanie na prąd generowany ze spalania gazu ziemnego.

Według raportu opracowanego przez New Resource Partners, firmy doradzającej rządom i inwestorom w zakresie energii odnawialnej, kraj potrzebuje tylko 38 proc. gazu, który obecnie jest konieczny do utrzymania dostaw  energii.

Nasze modelowanie pokazuje, że taka wielkość jest wystarczająca,  nawet jeśli wiatr nie wieje przez dłuższy czas w okresie zimowym – ocenia Hugo Chandler, autor raportu i były urzędnik Międzynarodowej Agencji Energii, który poprowadził prace nad integracją sieci energetycznej z odnawialnymi źródłami energii.

Deweloperzy tacy jak SSE czy Eggborough Power ścigają się, aby zbudować ogromne elektrownie gazowe, które mają zastąpić wycofywany węgiel i obiekty, których eksploatacja dobiega końca z uwagi na wiek. 

Tymczasem na początku listopada niemiecki koncern energetyczny RWE zdecydował się zamrozić rozwój 2,5-gigawatowej elektrowni gazowej na Wyspach po audycie, który wskazał że planowana moc jest zdecydowanie wyższa niż będzie to konieczne.

Oczekuje się, że przyszłe koszty wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych będą coraz bardziej konkurencyjne. Do 2030 r. system energetyczny w Wielkiej Brytanii, w którym energia wiatrowa i słoneczna generuje 50 proc. energii elektrycznej, będzie porównywalny z kosztem z sektora zdominowanego przez elektrownie gazowe, napisał w raporcie New Resource Partners.

Około 14 gigawatów energii z generatorów opalanych gazem będzie potrzebne, aby zaspokoić popyt w najspokojniejsze dni do 2030 r., w porównaniu z 37 gigawatami mocy operacyjnej gazu w 2017 r. Scenariusz przewiduje też 81 gigawatów energii wiatrowej i słonecznej. 

Jeden gigawat wystarczy, by zasilić 2 miliony europejskich domów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu