Wlk. Brytania: możliwe dalsze restrykcje z powodu nowego wariantu koronawirusa

  • PAP
opublikowano: 19-12-2020, 15:01

Jeszcze w trakcie tego weekendu mogą zostać ogłoszone nowe restrykcje w Anglii w związku z rozprzestrzenianiem się w południowej części kraju nowego wariantu koronawirusa - podały w sobotę brytyjskie media.

Pixabay.com

Wczesnym popołudniem w sobotę premier Boris Johnson ma odbyć naradę w tej sprawie z członkami rządu, a jak podały dzienniki "Daily Telegraph" i "The Sun" już w piątek późnym wieczorem rozmawiał z najwyższymi rangą ministrami. W poniedziałek w związku z nowym wariantem wirusa ma zebrać się naukowa grupa doradcza ds. sytuacji kryzysowych - SAGE, aby przedyskutować opcje działania. Podczas piątkowej rozmowy zastanawiano się jednak, czy nie powinny być one podjęte szybciej. Obie gazety sugerują, że możliwe jest wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się na terenie Londynu i południowo-wschodniej Anglii. Decyzja w tej sprawie może zostać ogłoszona już nawet w sobotę po południu.

Naukowcy ostrzegli ministrów, że ich zdaniem nowy wariant, który wykryto w zeszłym tygodniu, rozprzestrzenia się szybciej niż dotychczas znany, choć nie ma dowodów, by powodował cięższy przebieg choroby, bądź był bardziej odporny na szczepionkę. Niepokoi ich też to, że od czasu gdy w Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu rozpoczęto szczepienia przeciw Covid-19 Brytyjczycy w mniejszym stopniu przestrzegają obowiązujących restrykcji, co powoduje rosnącą liczbę nowych zakażeń.

Nowy wariant koronawirusa wykryto w zeszłym tygodniu podczas rutynowych badań w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii. Jak do tej pory potwierdzono ponad 1000 przypadków zakażenia nim na prawie 60 różnych obszarach geograficznych - przeważnie na południu Anglii, ale pojedyncze przypadki zidentyfikowano też w Szkocji i Walii. Zdaniem naukowców, zapewne nie został on przywieziony z zagranicy, lecz jest rodzimego pochodzenia.

W piątek Johnson powiedział, że ma nadzieję na uniknięcie nowego ogólnokrajowego lockdownu w Anglii po świętach Bożego Narodzenia, choć przyznał, że liczba zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach znacząco wzrosła.

Wprowadzenie lockdownów już ogłosiły władze Irlandii Północnej i Walii - zaczną się one odpowiednio 26 i 28 grudnia. Wcześniej jednak w całym kraju na pięć dni w okresie Bożego Narodzenia poluzowane zostaną restrykcje i możliwe będzie przemieszczanie się oraz spotkania w gronie maksymalnie trzech gospodarstw domowych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane