Wlk. Brytania: największy spadek liczby pracujących od maja 2015 r.

opublikowano: 13-12-2017, 10:55

Pomiędzy sierpniem a październikiem 2017 r. brytyjska gospodarka traciła miejsca pracy najmocniej od prawie 2,5 roku, co świadczy o spowolnieniu na tamtejszym rynku pracy, donosi Bloomberg.

Liczba osób pracujących ogółem zmniejszyła się w tym okresie o 56 tys., najwięcej od początku maja 2015 r., wynika z danych zaprezentowanych przez Urząd statystyk Narodowych (ONS). Odczyt okazał się gorszy od mediany oczekiwań ekonomistów.

Spadło jednak też bezrobocie, które pozostało na poziomie 4,3 proc., co jest 42-letnim minimum. Powodem było wyjście pewnej grupy ludzi z tzw. siły roboczej. Według Bloomberg Economics, spadająca stopa partycypacji może być oznaką słabszego popytu na miejsca pracy.

Podstawowe płace wzrosły o 2,3 proc., notując najwyższą dynamikę od stycznia. Wzrost wynagrodzeń nadal jednak pozostawał w tyle za wskaźnikiem inflacji, który wynosił średnio 3 proc. Oznacza to spadek wynagrodzeń w ujęciu realnym.

 

Liczba osób zaklasyfikowanych jako nieaktywne wzrosła o 115 tys. w okresie od sierpnia do października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane