Wlk. Brytania: niska podaż nadal podbija ceny domów

opublikowano: 07-12-2017, 11:58

Ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły w listopadzie piąty miesiąc z rzędu, co w głównej mierze jest wynikiem braku odpowiedniej liczby mieszkań na sprzedaż, co w dalszym ciągu prowadzi do przewagi popytu nad podażą, donosi Bloomberg.

W minionym miesiącu wskaźnik cen podskoczył o 0,5 proc. zaś dynamika przyspieszyła do najwyższego kwartalnego poziomu od stycznia, poinformował pożyczkodawca hipoteczny Halifax. 

Wlk. Brytania, domy
Wlk. Brytania, domy
Bloomberg

W ujęciu bazowym  rocznym ceny jednak spowolniły wzrost do 3,9 proc. z 4,5 proc. 

Rynek mieszkaniowy schłodził się w tym roku z uwagi na wytracenie impetu przez wzrost gospodarczy. Mimo to ceny wciąż rosną, ponieważ nabywcy konkurują o ograniczoną liczbę domów na sprzedaż. Listopadowa zwyżka nastąpiła nawet po tym, jak Bank Anglii po raz pierwszy od dekady podwyższył stopy procentowe.

Brak równowagi między podażą a popytem nadal wspiera ceny domów. Wygląda na to, że sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości – ocenia Russell Galley, dyrektor zarządzający w Halifax Community Bank. 

Dodaje, że „…w dłuższej perspektywie rosnące problemy z przystępnością cenową -  ponieważ wzrost cen nadal przewyższa wzrost płac - prawdopodobnie spowodują ograniczenie popytu na mieszkania i spowolnienie całego rynku nieruchomości.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane