Wlk. Brytania: płace silnie rosną, rekordowo niskie bezrobocie

opublikowano: 10-09-2019, 12:21

Pomiędzy kwietniem a lipcem 2019 r. odnotowano 3,8 proc. wzrost wynagrodzeń (bez premii i bonusów) na Wyspach Brytyjskich, zaś uwzględniając je, płace wzrosły o 4 proc., najmocniej od 11 lat.

Tymczasem stopa bezrobocia obniżyła się do 3,8 proc. a szacowana stopa zatrudnienia pozostała na poziomie 76,1 proc. co jest najwyższym poziomem od początku zbierania danych.

Ogółem zatrudnionych było 32,78 mln osób w wieku od 16 lat. 

Według danych Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) wzrost zatrudnienia był spowodowany głównie większą liczbą kobiet w pracy, co jest związane z podwyższeniem wieku emerytalnego, skutkującym mniejszą liczbą osób przechodzących na emeryturę w wieku od 60 do 65 lat.

W tym roku liczba zatrudnionych kobiet wzrosła o 284 tys. do łącznie 15,52 mln. Wzrosło również zatrudnienie mężczyzn, choć w tym przypadku jedynie o 86 tys., osiągając poziom 17,26 mln, głównie z powodu rosnącej liczby samozatrudnionych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk. BBC

Polecane