Wlk. Brytania: Pracodawcy chętnie zatrudniają wschodnich Europejczyków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-11-2005, 07:12

Imigranci zarobkowi z nowych krajów UE są chętnie zatrudniani przez brytyjskich pracodawców, przede wszystkim z uwagi na ich kwalifikacje i przygotowanie zawodowe, a nie dlatego, że są tańsi.

Imigranci zarobkowi z nowych krajów UE są chętnie zatrudniani przez brytyjskich pracodawców, przede wszystkim z uwagi na ich kwalifikacje i przygotowanie zawodowe, a nie dlatego, że są tańsi.

To, że są tańsi odgrywa rolę w pracach nisko-kwalifikowanych. W ten sposób skomentował wyniki opublikowanej w środę w Londynie ankiety ośrodka CIPD (Chartered Institute of Personnel and Development) jego główny ekonomista John Philpott.

CIPD prowadzi specjalistyczne badania nad rynkiem pracy, oceniając jego perspektywę w okresie najbliższych trzech miesięcy.

Najnowszy przegląd CIPD przeprowadzony wśród 1 tys. firm wskazuje na to, że brytyjscy pracodawcy nadal chętnie zatrudniają pracowników z nowych krajów akcesyjnych i to pomimo tego, że ogólną perspektywę na rynku pracy uważają za najgorszą od dwóch lat.

Tylko co trzecia ankietowana firma spodziewa się, że liczba jej pracowników powiększy się w krótkim czasie do końca br. Co czwarta planuje tej zimy zatrudnienie imigrantów, zwłaszcza w rejonie Londynu i w sektorze publicznym.

W wypowiedzi dla dziennikarzy Philpott zwrócił uwagę na to, że na brytyjskim rynku pracy zachodzi paradoksalne zjawisko - z jednej strony rośnie zatrudnienie, a z drugiej rośnie liczba bezrobotnych rejestrujących się do zasiłku.

Według niego paradoks ma swoje uzasadnienie w tym, że pracodawcy wyżej cenią i wolą zatrudniać imigrantów niż rodzimych bezrobotnych od dawna będących na zasiłku, niepełnosprawnych, lub pracowników, których dopiero trzeba przyuczać do zawodu.

O ile jeszcze rok temu pracodawcy werbowali pracowników z puli imigrantów z krajów starej Europy, takich jak Portugalia, o tyle obecnie preferują imigrantów z nowych krajów akcesyjnych, takich jak Polska.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane