Wlk. Brytania: produkcja budowlana najsłabsza od niemal sześciu lat

opublikowano: 10-05-2018, 11:52
aktualizacja: 10-05-2018, 11:56

Produkcja budowlana na Wyspach Brytyjskich odnotowała w marcu mocny spadek, w dużej mierze spowodowany niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które m.in. w wyniku opadów śniegu „zamroziły” część prac.

Wolumen prac w budownictwie spadł o 2,3 proc. względem lutego, w efekcie czego pierwszy kwartał okazał się najsłabszy od prawie sześciu lat, wynika z danych Urzędu Statystyk Narodowych (ONS).

W ujęciu rocznym sektor zaliczył 4,9 proc. spadek, największy od stycznia 2013 r.

Odrębny raport wskazał, że produkcja manufakturowa zmniejszyła się w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc., notując drugą z rzędu ujemną dynamikę.

W ujęciu ogólnym produkcja przemysłowa odnotował 0,1 proc. wzrost, w pewnym stopniu jest następstwem wzrostu zapotrzebowania na energię z powodu niskich temperatur.

Najnowszy odczyt może mieć decydujący wpływ na decyzję brytyjskich władz monetarnych odnośnie poziomu stóp procentowych. Ekonomiści, którzy do tej pory byli przekonani, że w czwartek Bank Anglii podniesie stopy, po prezentacji powyższych odczytów oczekują raczej utrzymania dotychczasowego status quo. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu