Wlk. Brytania: produkcja wzrosła najmocniej w historii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-06-2021, 12:20

Kolejne dane potwierdzają mocne ożywienie w brytyjskiej gospodarce. Firmy odnotowały największy w historii wzrost produkcji, jednak towarzyszy temu bardzo mocna presja inflacyjna, donosi Reuters.

Alex Lentati / Zuma Press / Forum

Zniesienie części obostrzeń związanych zaowocowało zwyżką wskaźnika wzrostu produkcji przemysłowej, który opracowuje Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu (CBI) do +37 pkt w okresie ostatnich trzech miesięcy, co jest najwyższą wartością od co najmniej 1975 r. kiedy zaczęto rejestrować ten wskaźnik.

Z kolei najwyżej od 1988 r. znalazł się wskaźnik zamówień rosnąc do +19 pkt w czerwcu wobec 17 pkt miesiąc wcześniej. Odczyt nieznacznie przekroczył medianę prognoz ekonomistów, która zakładała zwyżkę do 18 pkt.

Producenci podkreślają gwałtowny wzrost presji inflacyjnej, która jest najmocniejsza od prawie 40 lat. Indeks cen CBI podskoczył aż do +46 pkt z 38 pkt w maju. To wartość nie notowana od 1982 r. Tymczasem średnia prognoz zakładała wynik na poziomie zaledwie…3 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane