Wlk. Brytania: rząd pożyczył najwięcej od pięciu lat

opublikowano: 21-11-2019, 18:17

Według oficjalnych danych pożyczki brytyjskiego rządu osiągnęły w październiku 2019 r. najwyższą wartość od pięciu lat.

Biuro Statystyk Narodowych (ONS) poinformowało, że wartość zaciągniętych pożyczek w zeszłym miesiącu  wyniosło 11,2 mld GBP. To o 2,3 mld GBP więcej niż rok wcześniej. Odczyt jest znacznie wyższy od tego co oczekiwali ekonomiści. Co gorsze eksperci podkreślają, że wydatki zapewne jeszcze wzrosną gdyż szykujące się do nowych wyborów wszystkie liczące się partie deklarują zwiększenie wydatków by przypodobać się wyborcom.

Łączna kwota pożyczek w bieżącym roku budżetowym, który rozpoczął się w kwietniu, wynosi już 46,3 mld GB. W porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej jest o ponad 10 proc. wyższa.

W październiku rząd centralny pożyczył 7,6 mld funtów, a samorządy dodały kolejny 1 mld funtów do całości. W międzyczasie Bank Anglii pożyczył 2,5 mld funtów, a kolejne 100 mln funtów pożyczone zostało na pokrycie kosztów emerytur.

Zadłużenie wzrosło o 32,1 mld GBP do 1798,5 mld GBP co stanowi 80,4 proc. PKB.

Wpływy z podatków od przedsiębiorstw spadły w październiku o 6,2 proc. To największy spadek w tym miesiącu od czterech lat.

Jednak ogólne przychody z podatków wzrosły o 2,4 proc. w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk. BBC

Polecane