Wlk. Brytania: sprzedaż detaliczna dużo lepsza od prognoz

opublikowano: 14-12-2017, 11:22

Wbrew obawom ekonomistów, listopadowa sprzedaż detaliczna na Wyspach Brytyjskich wzrosła zdecydowanie mocniej od prognoz.

W ujęciu miesięcznym jej dynamika wyniosła 1,1 proc. zaś w porównaniu z listopadem 2016 r. zwiększyła się o 1,6 proc., wynika z danych Urzędu Statystyk Narodowych (ONS).

Mediana prognoz zakładała natomiast wzrost w porównaniu z październikiem o 0,4 proc. zaś w relacji do listopada 2016 r. o 0,3 proc.

Sprzedaż dóbr domowych zwiększyła się w listopadzie o 2,9 proc. zaś ubrań o 1,4 proc. Sprzedaż poza sklepami, obejmująca handel online, odnotowała zwyżkę rzędu 2,6 proc. W przypadku żywności sprzedaż wzrosła o 0,6 proc. 

Warto jednak podkreślić, że dane obejmują wyniki sprzedaży w tzw., Czarny Piątek. Mimo tego pozytywnego zaskoczenia wielu analityków oczekuje, że choć cały czwarty kwartał powinien stać pod znakiem wzrostu sprzedaży, to jednak w grudniu może dojść do jej spadku nawet o 3 proc., najmocniejszego od stycznia 2010 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wlk. Brytania: sprzedaż detaliczna dużo lepsza od prognoz