Wlk. Brytania: sprzedaż wzrosła mocniej od prognoz, ale pozostaje słaba

opublikowano: 17-08-2017, 10:55

W lipcu 2017 r. sprzedaż detaliczna na wyspach Brytyjskich rosła mocniej niż oczekiwano, napędzana największym od niemal dwóch lat wzrostem zakupów żywności., donosi Bloomberg.

Wolumen sprzedanych dóbr zwiększył się o 0,3 proc. podczas gdy mediana oczekiwań ekonomistów kształtowała się na poziomie 0,2 proc. Dane za czerwiec zostały zweryfikowane przez Office for National Statistics w dół z 0,6 do 0,3 proc., przy czym wskaźnik za cały drugi kwartał nie uległ zmianie. 

Lipcowa sprzedaż w dużej mierze nakręcana była żywnością, zaś dane za ostatnie trzy miesiące pokazują, jak naciski na konsumentów ze strony przyspieszającej inflacji ważą na wynikach sprzedaży detalicznej. 

Roczny wzrost w kwartale z lipcem wyniósł 1,8 proc., co jest najsłabszym wynikiem od niemal czterech lat. Wzrost cen przyspieszył w minionym roku głównie z uwagi na osłabienie funta po głosowaniu ws. brexitu. 

Czwartkowy raport został poprzedzony środową prezentacją danych o dochodach. W drugim kwartale realne dochody spadły o 0,5 proc. po tym jak wynagrodzenia nie dotrzymały kroku inflacji. Z kolei nastroje konsumentów znacząco się osłabiło, zaś kupujący systematycznie zmieniają swoje zwyczaje wydatkowe w celu oszczędzania pieniędzy. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wlk. Brytania: sprzedaż wzrosła mocniej od prognoz, ale pozostaje słaba