Włochy: antyrządowa manifestacja trzech central związkowych

  • DI
opublikowano: 09-02-2019, 16:33

Wielotysięczna manifestacja z udziałem liderów i działaczy trzech największych włoskich central związkowych odbyła się w sobotę w Rzymie.

Związkowcy domagali się, by rząd przystąpił do rozmów z nimi na temat działań na rzecz wzrostu i wsparcia świata pracy.

To pierwsza od prawie sześciu lat wspólna antyrządowa manifestacja centrali Cgil, Cisl i Uil. Uczestniczyli w niej ich przywódcy: Maurizio Landini, Annamaria Furlan i Carmelo Barbagallo.

W swych przemówieniach w czasie wiecu na placu Świętego Jana na Lateranie apelowali do rządu Giuseppe Contego o podjęcie rozmów z nimi i przedstawienie propozycji, które doprowadzą do wzrostu i rozwoju gospodarczego, oraz o obronę miejsc pracy.

"Jeśli mają choć odrobinę inteligencji, niech posłuchają tego placu i otworzą się na rozmowy. Ale jeśli tak się nie stanie, niech rząd wie, że my się nie zatrzymamy i będziemy szli naprzód aż otrzymamy to, o co prosimy" - mówił lider lewicowej Cgil Landini.

"To my symbolizujemy zmianę" - dodał.

Następnie szef największej włoskiej centrali podkreślił, że od kilku miesięcy związkowcy krytykują budżet rządu Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, uznając go za "krótkowzroczny" i prowadzący do recesji, ponieważ nie zawiera rozwiązań problemów, które spowodowały kryzys.

Przywódczyni chrześcijańskiej centrali Cisl Annamaria Furlan oświadczyła, że związki zawodowe reprezentują prawdziwy świat pracy, który nie ma nic wspólnego ze "sloganami na Twitterze i transmisjami na Facebooku". Tak odniosła się do polityki informacyjnej rządu.

Podkreśliła, że trudno o nadzieję na lepszą przyszłość, gdy właśnie ogłoszono, że Włochy popadły w tzw. techniczną recesję i doszło do spadku produkcji przemysłowej.

Lider centrali Uil Carmelo Barbagallo oświadczył, że gabinet Contego, który sam określa się jako "rząd zmian", jest "rządem zmian na gorsze".

Politycy współrządzącego Ruchu Pięciu Gwiazd ocenili, że nie była to manifestacja przeciwko rządowi, ale przeciwko włoskim obywatelom, którzy podczas wyborów w marcu zeszłego roku głosowali za zmianami.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy