Czytasz dzięki

Włochy: coraz więcej mandatów za używanie telefonu za kierownicą

DI, PAP
opublikowano: 26-06-2017, 22:00
aktualizacja: 27-06-2017, 14:46

W zeszłym roku ukarano o 25 proc. więcej kierowców niż w 2015 r.

We Włoszech rośnie liczba mandatów za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem. W zeszłym roku ukarano o 25 proc. więcej kierowców niż w 2015 r. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku liczba mandatów wzrosła o prawie jedną piątą w porównaniu z tym samym okresem 2016 r.

Przypadków łamania zakazu korzystania z telefonu komórkowego przybywa lawinowo, a policja wymierza kary nie tylko za rozmowę przez telefon, ale surowo ściga też modne zjawisko robienia sobie tzw. selfie za kierownicą oraz pisanie wiadomości. W każdym z tych przypadków grozi grzywna oraz 5 punktów karnych. W razie recydywy w ciągu dwóch lat zawiesza się prawo jazdy na czas od jednego do trzech miesięcy.

— To nie wystarcza, by ograniczyć zagrożenie numer 1 na drogach, czyli brak uwagi za kierownicą. To jedna z głównych, jeśli nie najważniejsza przyczyna wypadków w naszym kraju i całej Europie — powiedział Alessandro Abruzzini, komisarz policji.

Rozważane jest dalsze zaostrzenie przepisów. Idealny według policji byłby towarzyszący mandatowi i punktom karnym kilkumiesięczny zakaz korzystania z samochodu, w którym doszło do złamania zakazu. Policja drogowa wysyła na drogi i ulice specjalne patrole, które sprawdzają, czy kierowcy nie trzymają w rękach telefonów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane