Włochy i Portugalia pożyczają jeszcze więcej

opublikowano: 07-04-2021, 11:42

Dwa najbardziej zadłużone państwa Europy sprawdzają w środę apetyt inwestorów na swoje obligacje w związku z rosnącymi rentownościami.

Włochy oferują w środę po raz pierwszy od pięciu lat swoje obligacje 50-letnie za pośrednictwem banków. Sprzedają także papiery z terminem wykupu w 2028 roku. W przypadku pierwszych proponują ok. 50 pkt. bazowych powyżej wyceny obecnych papierów, a w przypadku drugich 12 pkt. bazowych.

Portugalia oferuje w środę swoje „dziesięciolatki” proponując 28 pkt. bazowych powyżej stopy midswap. Bloomberg dowiedział się, że popyt na nie wynosi 35,5 mld EUR. Nie był zatem tak duży jak podczas ubiegłorocznej sprzedaży 15-letniego długu, w przypadku którego popyt sięgnął 41 mld EUR.

Nasilają się spekulacje o możliwości zaoferowania przez Włochy obligacji 100-letnich. Obecnie papiery Włoch o najdłuższym terminie wykupy to obligacje 50-letnie, których rentowność wynosi obecnie ok. 2 proc. i jest najwyższa od września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane