Włochy: liderzy populistów zignorowali zapewnienia ministra finansów

opublikowano: 03-09-2018, 13:35

Minister finansów Giovanni Tria walczy o zwiększenie zaufania inwestorów do Włoch. Tymczasem liderzy populistycznego rządu przekonują, że ich wyborcy są ważniejsi niż unijne reguły budżetowe.

Wicepremier Matteo Salvini ogłosił w niedzielę, że przyszłoroczny budżet Włoch przewiduje dwukrotnie większy niż w tym roku deficyt, sięgający niemal 3 proc. PKB dopuszczalne przez Unię Europejską. Podkreślił, że rząd będzie próbował respektować ustanowione przez nią ograniczenia, „ale dobro obywateli Włoch jest dla nas najważniejsze”.

Drugi z wicepremierów, Luigi Di Maio, zapowiedział na wiecu politycznym, że jednym z priorytetów rządu jest wprowadzenie dochodu podstawowego dla najbiedniejszych Włochów. Potwierdził, że będzie on dostępny już w 2019 roku.

W piątek Fitch Ratings zmienił perspektywę ratingu Włoch ze „stabilnej” do „negatywnej” wskazując jako powód obawy o budżet kraju.

Tymczasem w wywiadzie dla La Repubblica minister finansów Giovanni Tria przekonuje, że walczy o ograniczenie wydatków budżetowych.

- Stabilność budżetu będzie respektowana – zadeklarował.

Rząd ma ustalić nowe cele finansów publicznych i wzrostu gospodarczego do 27 września. Projekt budżetu Włoch ma trafić do Komisji Europejskiej do 15 października.
Poprzedni rząd Włoch planował zmniejszenie deficytu budżetowego z 1,6 proc. PKB w tym roku do 0,8 proc. PKB w przyszłym. W wywiadzie udzielonym Bloombergowi w lipcu Tria przekonywał, że chce poprawić strukturę budżetu. Zapowiadał jednocześnie, że wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego spowoduje wzrost deficytu budżetowego Włoch w 2019 roku do 1,2 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu