Włochy mogą zmniejszyć tempo redukcji deficytu

opublikowano: 04-07-2018, 13:55

Prawdopodobne spowolnienie wzrostu gospodarczego we Włoszech może zmusić nowy rząd do zmniejszenia tempa redukcji deficytu budżetowego, ocenia tamtejszy minister finansów.

Uważamy, że przewidywany poziom budżetu na kolejne lata, w szczególności na rok 2019, wymaga silnej korekty - powiedział Giovanni Tria, powołując się na dane wskazujące na wolniejszy niż oczekiwano wzrost gospodarczy w tym roku. 

Giovanni Tria
fot. EIDON/FABIO FRUSTACI / FORUM

Dodaje, że zdaniem resortu, nie warto prowadzić politykę, która może okazać się mocno procykliczna, gdyby wzrost był rzeczywiście wolniejszy, niż się spodziewano.

Tria wyjaśnia, że Włochy rozpoczęły dialog z Komisją Europejską, mający na celu ustalenie celu deficytu, który jest zgodny z celami zwiększania wzrostu i zatrudnienia.

Po komentarzach Tria, 10-letnie obligacje Włoch zwiększyły cenę, a rentowność spadła o 4 punkty bazowe do 261 punktów bazowych.

W bieżącym roku rząd nie przejdzie żadnych korekt budżetowych i "planuje także uniknięcie środków, które mogą pogorszyć obecną sytuację w finansowaniu publicznym” - powiedziała Tria. 

Rząd premiera Paolo Gentiloniego w kwietniu informował, że deficyt spadnie do 1,6 proc. PKB w tym roku, a prognozowany dług wyniesie 130,8 proc. PKB, wobec odpowiednio 2,3 proc. i 131,8 proc. w roku 2017. 

Rząd nadal dąży do poprawy strukturalnej sytuacji budżetowej, powiedziała Tria, dodając, że jest to klucz do utrzymania zaufania rynków finansowych. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane