Włochy: oszust-rekordzista wyłudził 400 tys. EUR renty

PAP
opublikowano: 28-02-2012, 07:30

400 tysięcy euro musi oddać włoskiemu skarbowi państwa oszust-rekordzista, który przez 23 lata udawał niewidomego i pobierał rentę. Jego zdemaskowanie to kolejny sukces policji z plagą takich oszustw we Włoszech.

65-letni fałszywy niewidomy przyłapany został przy Gwardię Finansową w Rzymie, która nagrała go, jak chodzi po ulicy machając z dezynwolturą laską inwalidzką, bez najmniejszej trudności robi zakupy i przechodzi na pasach. Okazało się, że mężczyzna prowadził normalne życie. Sam odbierał również rentę na poczcie – ponad tysiąc euro miesięcznie.

Tak było od 1989 roku, od kiedy - jak przypuszcza policja skarbowa - mając wspólników wśród lekarzy załatwiał niezbędne zaświadczenia o częściowej, a potem o całkowitej ślepocie, na podstawie których otrzymywał rentę.

Od 2003 roku dostawał także dodatek dla osoby opiekującej się nim jako niewidomym. Mieszkając z żoną, żadnej opieki nie potrzebował.

Gwardia Finansowa postawiła rzymianinowi zarzuty oszustwa i wyłudzenia pieniędzy ze skarbu państwa, a także wszczęła postępowanie wobec wszystkich lekarzy, którzy wystawili fałszywe zaświadczenia i opiekowali się rzekomym niewidomym.

Na przypadki podobnych oszustw i wyłudzania rent inwalidzkich włoski wymiar sprawiedliwości natrafia nieustannie, przyznając, że zjawisko to osiągnęło niepokojące rozmiary.

Dzięki drobiazgowym kontrolom przyłapano fałszywych inwalidów w chwili, gdy prowadzili samochody albo motocykle. Zaledwie kilka dni wcześniej niedaleko Turynu zatrzymano rzekomą inwalidkę, która od 8 lat pobierała rentę jako osoba całkowicie niewidząca. Zatrzymana została przed wystawą sklepową, której uważnie się przyglądała. Wysokość wyłudzonych przez nią rent przekroczyła 235 tysięcy euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane