Włochy: Prezydent rozwiązał parlament i rozpisał wybory

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-02-2006, 16:01

Zgodnie z zapowiedziami prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi podpisał w sobotę dekret o rozwiązaniu obu izb parlamentu i rozpisaniu wyborów na 9 i 10 kwietnia.

Zgodnie z zapowiedziami prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi podpisał w sobotę dekret o rozwiązaniu obu izb parlamentu i rozpisaniu wyborów na 9 i 10 kwietnia.

    Decyzja ta oznacza, że oficjalnie rozpoczyna się kampania wyborcza.

    Tak jak zawsze wybory będą trwać dwa dni - w niedzielę 9 kwietnia i od rana do wczesnego popołudnia w poniedziałek 10 kwietnia. Szef państwa ogłosił też, że pierwsze posiedzenie nowego parlamentu odbędzie się 28 kwietnia.

    Zapowiadana od kilku tygodni decyzja prezydenta, podjęta - jak nakazuje konstytucja - po konsultacjach z przewodniczącymi Senatu i Izby Deputowanych i na wniosek rządu, ma bardzo duże znaczenie dla partii biorących udział w trwającej już od dawna nieoficjalnej kampanii wyborczej. Zaczynają bowiem obowiązywać rygorystyczne zasady dostępu partii do mediów.

    W orędziu telewizyjnym wygłoszonym zaraz po podpisaniu dekretu o wyborach prezydent Ciampi zaapelował o prawidłowy przebieg kampanii i o to, by koncentrowała się ona na konkretnych problemach obywateli.

    Według najnowszych sondaży większe szanse na zwycięstwo ma blok centrolewicowej opozycji pod wodzą byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej i byłego premiera Romano Prodiego. On też jest kandydatem na szefa rządu. Jego blok o nazwie "Unione" (Związek lub też Unia) ma około 4 procent przewagi nad blokiem "Dom Wolności" premiera Silvio Berlusconiego, który w piątek w wywiadzie telewizyjnym po raz pierwszy przyznał, iż liczy się ze zwycięstwem opozycji.

  Sylwia Wysocka

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane