Włochy: Protest producentów butów przeciwko importowi z Chin

Sylwia Wysocka
opublikowano: 13-12-2004, 07:01

Kilka dni po zakończeniu oficjalnej wizyty prezydenta Carlo Azeglio Ciampiego w Chinach włoscy producenci butów rozpoczęli protest przeciwko zalaniu rynku przez tanie obuwie z tego kraju.

Ich zdaniem zniesienie od nowego roku ograniczeń w handlu z Chinami spowoduje - jak to ujmują - kataklizm na włoskim rynku. Chińskich butów bronią organizacje konsumenckie, podkreślając, że ich atutem jest konkurencyjna cena.

Producenci butów ostrzegli w płatnych ogłoszeniach na pół strony, zamieszczonych w sobotę we wszystkich najważniejszych gazetach, przed inwazją dziesiątek milionów par butów bez metek i informacji o kraju pochodzenia. Celem ogłoszeniodawców jest przekonanie klientów do bojkotu taniego skórzanego i sztucznego obuwia z Azji, gdyż według nich zalanie tym towarem włoskiego rynku może doprowadzić do bankructwa rodzimych producentów.

Jak podkreślają inicjatorzy akcji protestacyjnej, sytuacja pogorszy się po Nowym Roku, gdy zostaną zniesione ograniczenia w imporcie między obu krajami.

"Pomyślcie dwa razy, zanim kupicie parę importowanych z Chin butów" - apelują do Włochów krajowi wytwórcy. Przedstawiają też czarny scenariusz dla całego włoskiego przemysłu obuwniczego: upadek wielu firm, utrata miejsc pracy, spadek produktu krajowego brutto, mniejsze inwestycje.

Ogłoszenie wywołało ożywioną dyskusję. "To terroryzm. Szewcy malują apokaliptyczny obraz" - tak inicjatywę tę dkomentował szef Ruchu Konsumentów z Mediolanu Alessandro Miano. Wyraził opinię, że próba obrony rodzimego rynku jest działaniem anachronicznym, a klienci powinni mieć prawo wyboru między droższym włoskim a tanim chińskim obuwiem.

Na ten zarzut odpowiedział z kolei przewodniczący Krajowego Zrzeszenia Producentów Butów Rossano Soldini, przypominając, że Unia Europejska, ale także władze w Rzymie mają obowiązek bronić włoskich i europejskich towarów. Dodał, że podczas gdy z Chin sprowadza się co roku miliony par butów, Włosi eksportują tam zaledwie 100 tysięcy.

mc/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wysocka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Włochy: Protest producentów butów przeciwko importowi z Chin