Włochy: przecena obligacji i akcji z powodu obaw politycznych

opublikowano: 21-05-2018, 14:18
aktualizacja: 21-05-2018, 14:19

Wizja powstania we Włoszech rządu koalicyjnego populistycznych partii zapowiadających olbrzymie wydatki państwa wystraszyła inwestorów, którzy pozbywają się obligacji i akcji, donosi Reuters.

Liga i Ruch Pięciu Gwiazd zapowiedziały olbrzymie wydatki w przypadku objęcia władzy i czekają na poparcie prezydenta dla rozmów o sformowaniu rządu. Tymczasem Włochy to najbardziej po Grecji zadłużony kraj strefy euro.

Reakcja rynku jest oczywista. Rentowność obligacji 2-letnich Włoch wzrosła o ponad 10 pkt. bazowych do 0,23 proc. i jest najwyższa od grudnia 2016 roku. Tydzień temu wynosiła 0,11 proc. Różnica między rentownością obligacji 10-letnich Włoch i Hiszpanii wzrosła do 81 pkt. bazowych i jest największa od 2012 roku kiedy euroland zaczął wychodzić z kryzysu zadłużenia. Przy rentowności „dziesięciolatek” Włoch dochodzącej prawie do 2,3 proc. jej różnica z rentownością obligacji 10-letnich Niemiec wzrosła do 175 pkt. bazowych. Jest największa od października. 

- Jeśli to jest rząd, który będziemy mieli, spread obligacji Włoch i Niemiec rosnący do 180 pkt. bazowych z pewnością jest możliwy – powiedział Patrick O'Donnell z Aberdeen Asset Management w Londynie.

Koszt ubezpieczenia się przed ekspozycją na dług Włoch jest największy od prawie siedmiu miesięcy i wynosi 128 pkt. bazowych.

Negatywne nastroje dominują także na rynku akcji w Mediolanie. Główny indeks spadał tam nawet o 2,1 proc. Potem zredukował stratę, co tłumaczono pojawieniem się poszukiwaczy tanich okazji. FTSE MIB w piątek kończył najgorszy tydzień od ponad dwóch miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Włochy: przecena obligacji i akcji z powodu obaw politycznych