Włochy: W liście do KE minister finansów potwierdza redukcję deficytu

  • PAP
opublikowano: 04-10-2018, 21:05

Włoski minister finansów Giovanni Tria w liście do Komisji Europejskiej potwierdził wcześniejsze zapowiedzi rządu w Rzymie, że w budżecie na przyszły rok zapisano deficyt na poziomie 2,4 procent PKB oraz to, że będzie on mniejszy w dwóch następnych latach.

W liście przytoczonym w czwartek przez Ansę Tria napisał, że plan budżetu jest "odważny i odpowiedzialny, a jego celem jest wzrost i dobrobyt obywateli".

Szef resortu finansów poinformował, że w roku 2020 deficyt będzie mniejszy i wyniesie 2,1 proc. PKB, a w 2021 roku spadnie do 1,8 proc.

Profesor Tria zapewnił ponadto, że kroki przewidziane w planie budżetu doprowadzą do zwiększenia wzrostu gospodarczego do poziomu 1,5 procent w przyszłym roku. W kolejnych latach wzrost ten wyniesie 1,6 i 1,4 procent - podał.

Media zauważają, że zakładany przez rząd Giuseppe Contego wzrost gospodarczy na poziomie 1,5 procent jest wyższy od prognoz przedstawionych wcześniej dla Włoch przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, OECD, agencje ratingowe i krajowy związek przemysłowców. Przewidują one wzrost od 0,9 do 1,2 procent.

Minister finansów wystosował list z prezentacją założeń budżetu, do których w środę rząd wniósł korektę w związku z krytycznymi głosami z UE na temat wysokiego deficytu. Poziom 2,4 proc. PKB gabinet Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd chciał początkowo utrzymać przez trzy lata. Ostatecznie rząd postanowił, że będzie on mniejszy w 2020 i 2021 roku.

W przytoczonym liście minister Tria wyraził nadzieję na "otwarty i konstruktywny" dialog z Komisją Europejską, który "uwzględni realne potrzeby obywateli i firm".

"W tym dialogu rząd zaprezentuje się zwarty i pełen ufności" - zapewnił.

Rano dziennik "La Repubblica" podał, że należy oczekiwać, iż także po tych modyfikacjach Komisja Europejska odrzuci włoski budżet, gdyż poziom 2,4 proc. w przyszłym roku uważa za nadmiernie wysoki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu