Włochy: żądanie zwrotu za bilety na wystawę sfałszowanych obrazów Modiglianiego

PAP
opublikowano: 14-01-2018, 09:40

Włoscy obrońcy praw konsumentów zażądali zwrotu pieniędzy za bilety wszystkim osobom, które w ub. roku były na wystawie prac słynnego włoskiego malarza Amedeo Modiglianiego w Genui. Pozew zbiorowy to reakcja na ekspertyzę, z której wynika, że wystawiono tam sfałszowane obrazy.

Ekspertyza została przygotowana na wniosek prokuratury, która wszczęła postępowanie latem 2017 roku po tym, gdy niektórzy znawcy twórczości włoskiego artysty podważyli, jeszcze w trakcie ekspozycji, autentyczność prezentowanych obrazów. W związku z dochodzeniem wystawa została zamknięta na kilka dni przed planowanym terminem.

Śledztwem objęto kuratora wystawy, jej organizatora a także kolekcjonera i marszanda , który jest właścicielem kilku obrazów. Oni też, jak się przypuszcza, wystąpią o osobną ekspertyzę.

Mianowana przez prokuraturę w Genui biegła Isabella Quattrocchi w opinii cytowanej przez włoskie media, uznała, że spośród 21 prezentowanych prac 20 zostało sfałszowanych. Ma zaś ona wątpliwości co do jednej pracy i dlatego uważa, że konieczne są dalsze kontrole ze strony specjalnej jednostki karabinierów, zajmującej się dziełami sztuki.

Biegła podkreśliła, że fałszerstwa dokonano wręcz w „infantylny i dyletancki” sposób. Fałszerze niezdarnie, w jej ocenie, „postarzyli” obrazy.

Co więcej, jak wskazała, wykorzystano przy tym, seryjnie produkowane płótna. Ramy według niej pochodzą z Europy wschodniej i z USA.

W jednym z wywiadów ekspertka wyraziła opinię, że umyślnie, a nie nieświadomie w genueńskim Palazzo Ducale wystawiono sfałszowane obrazy.

“Aby je ocenić, wystarczyło mi sfotografowanie każdego z nich z obu stron”- powiedziała Quattrocchi.

Obrońcy praw konsumentów z organizacji Assoutenti postanowili wystąpić z pozwem zbiorowym domagając się zwrotu pieniędzy za bilety na wystawę Modiglianiego wszystkim , którzy je kupili. Oferują pomoc prawną i wyjaśniają zarazem, że ci, którzy po kilku miesiącach nie mają już biletu ani rachunku za jego zakup, mogą przedstawić jako dowód zdjęcie z wystawy, nawet selfie.

Stowarzyszenie podkreśliło, że już otrzymało wiele zgłoszeń od zirytowanych osób, które czują się oszukane.

Fundacja zarządzająca Palazzo Ducale odnosząc się do działań podjętych w obronie pokrzywdzonych gości ekspozycji wyraziła gotowość współpracy z reprezentującą ich organizacją. Podkreśliła, że pozew należy kierować wyłącznie do organizatora wystawy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Włochy: żądanie zwrotu za bilety na wystawę sfałszowanych obrazów Modiglianiego