Włochy: Zyski ekomafii to ponad 20 mld EUR rocznie

PAP
opublikowano: 05-06-2010, 07:23

Na ponad 20 miliardów euro rocznie szacuje się zyski ekomafii we Włoszech pochodzące z przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu takich, jak nielegalny wywóz śmieci - ogłosiła w najnowszym raporcie włoska Liga Ochrony Środowiska ( Legambiente).

"Ekomafia stanowi poważne zagrożenie dla przyszłości kraju" - powiedział szef organizacji Vittorio Cogliati Dezza.

W sprawozdaniu zwraca się uwagę na ponurą statystykę: każdego dnia popełnianych jest we Włoszech 78 przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu.

Z raportu wynika, że od 2008 do 2009 roku o jedną trzecią wzrósł proceder nielegalnej utylizacji śmieci w regionie Kampania wokół Neapolu. Gangi kamorry kontrolują od lat ten lukratywny biznes w tym regionie. Pozbywają się odpadków w sposób rażąco sprzeczny z normami ochrony środowiska i bezpośrednio zagrażający zdrowiu ludności.

W analizie przedstawionych danych podkreśla się, że przestępcze gangi wykorzystują terytorium Włoch niczym "wieczną kopalnię", w której ukrywają wszelkie możliwe odpadki, włącznie z tymi najbardziej szkodliwymi, by potem czerpać zyski z upraw na tym samym, zanieczyszczonym terenie.

Kolejny alarmujący według Ligi proceder to wykorzystywanie taniego i niespełniającego norm bezpieczeństwa cementu w budownictwie, co zwiększa ryzyko katastrof, zwłaszcza na terenach sejsmicznych.

Sylwia Wysocka (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Włochy: Zyski ekomafii to ponad 20 mld EUR rocznie