Włocławek kompletuje inwestorów

MBE
opublikowano: 10-01-2011, 00:00

Producent wózków Teutonia jest 13. firmą we Włocławskiej Strefie Rozwoju Gospodarczego. Zostało jedno miejsce.

Producent wózków Teutonia jest 13. firmą we Włocławskiej Strefie Rozwoju Gospodarczego. Zostało jedno miejsce.

Kujawsko-pomorskie miasto kończy kompletowanie przedsiębiorców, którzy będą działać we Włocławskiej Strefie Rozwoju Gospodarczego — Parku Przemysłowo-Technologicznym. Na początku tego tygodnia miasto podpisało list intencyjny z firmą Teutonia, produkującą wózki dziecięce. To 13. inwestor zainteresowany działalnością w parku, docelowo ma być ich 14. Teutonia na 4 tys. mkw. zamierza wybudować halę produkcyjną.

— Będziemy produkować wózki dziecięce, ale myślimy też o fotelikach samochodowych. Poprosiliśmy prezydenta Włocławka o działkę wielkości 1 ha, gdyż w najbliższych latach nasza firma będzie się mocno rozwijać. Jesteśmy bardzo dobrze rozpoznawalną marką w Niemczech, dokąd wędruje 85 proc. naszej produkcji. Tylko 5 proc. idzie na rynek krajowy, niewykluczone, że zintensyfikujemy działania na polskim rynku — mówi Sławomir Maciejewski, dyrektor włocławskiego oddziału firmy.

Wcześniej akces do parku zgłosiły: WW Metal Service (produkcja części maszyn), Drogtom (inwestycje drogowe), Wika Polska (mierniki ciśnienia i temperatury), Mares (branża paliw i motoryzacji), Anwis (osłony okienne), BOŚ Bank, Zakłady Mechaniczne Azofer (obróbka metalu), Hamar (producent drewnianych mebli ogrodowych), Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe Budmont, Heko-Most (firma budowlana), Lorenc Logistic (transport) i Goldfruct (producent wody mineralnej). Miasto szacuje, że stworzą łącznie 400 miejsc pracy. Magnesem dla firm jest czasowe zwolnienie z podatku od nieruchomości i do 200 tys. EUR pomocy publicznej.

Prace budowlane na 33 ha strefy zakończyły się w ubiegłym miesiącu. Jej przygotowanie kosztowało 32,8 mln zł i było możliwe dzięki 15,9 mln zł unijnej dotacji.

— Wcześniej był to dziewiczy teren. Wybudowaliśmy całą niezbędną infrastrukturę: doprowadziliśmy wszystkie media, powstały chodniki, ścieżki rowerowe — wymienia Andrzej Sołtysiak z włocławskiego magistratu.

W strefie znajdzie się także miejsce dla firm, które pierwsze kroki będą stawiać w stworzonym przez miasto inkubatorze przedsiębiorczości.

— Takie firmy będą mogły się przenieść do strefy po dwunastu miesiącach od rozpoczęcia działalności — zapowiada Andrzej Sołtysiak.

Wokół parku też się sporo dzieje. Na inwestycję we Włocławku zdecydowały się dwa potężne koncerny. GDF Suez Energia Polska za 2,5 mld zł wybuduje elektrownię gazowo-parową. Natomiast PKN Orlen zbuduje elektrownię gazową w sąsiedztwie należącego do niego Anwilu, gdzie powstała już wytwórnia kwasu tereftalowego za 3,8 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane