Włoscy deputowani lubią migrować

DI, PAP
05-04-2017, 22:00

Rekordową liczbę 458 zmian przynależności klubowej zanotowano w tej kadencji włoskiego parlamentu, pracującego od czterech lat.

315 parlamentarzystów, a więc jedna trzecia, co najmniej raz przeszło do innego klubu bądź koła. Od 2013 r. doszło do 262 zmian w Izbie Deputowanych i 196 w Senacie — wynika z raportu stowarzyszenia OpenPolis. Rekordzistą jest Luigi Compagna, senator z Neapolu, który sześć razy zmieniał przynależność. Ugrupowaniem, które straciło najwięcej parlamentarzystów, jest Forza Italia. Kluby rządzącej Partii Demokratycznej, gdzie w minionych miesiącach doszło do polemik i rozłamu, opuściło 48 osób, wstąpiło do nich 33 deputowanych i senatorów. Zupełnie inne zjawisko obserwuje się w Ruchu Pięciu Gwiazd, który pierwszy raz jest w parlamencie. Tam więcej parlamentarzystów jest wyrzucanych z klubu, niż do niego przystępuje. Poprzedni rekord zmian barw klubowych padł ponad 20 lat temu, gdy zanotowano około 400 przejść.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Włoscy deputowani lubią migrować