Włoscy związkowcy protestują przeciw handlowi w drugi dzień świąt

PAP
opublikowano: 28-03-2018, 18:58
aktualizacja: 28-03-2018, 18:59

Trzy największe włoskie centrale związkowe protestują przeciwko otwarciu sklepów w drugi dzień świąt. Związki zapowiedziały, że ich członkowie zatrudnieni w handlu nie przyjdą do pracy w trzech regionach kraju: w Lacjum, Toskanii i Emilii-Romanii.

Centrale związkowe CGIL, CISL i UIL domagają się, aby wybrany 4 marca parlament zajął się jak najszybciej zmianą ustawy liberalizującej handel w niedziele i święta.

Wyjaśniono jednocześnie, że w wielkanocny poniedziałek do pracy nie przyjdą sprzedawcy zatrudnieni zarówno w małych sklepach, jak i w centrach handlowych.

Według związków będzie to protest przeciwko „dzikiej" ich zdaniem liberalizacji handlu oraz w obronie "społecznej wartości świąt”.

Podobny protest zapowiedziano na 25 kwietnia, czyli Święto Wyzwolenia i na 1 maja.

W ocenie central związkowych handel w dni świąteczne „nie przynosi nikomu korzyści i powiększa armię ludzi pracujących bez stałej umowy”.

„Świąt się nie wyprzedaje” - takie hasło widnieje na ulotkach rozdawanych przed Wielkanocą w Lacjum, Toskanii i Emilii-Romanii. Podkreślono w nich, że „handel nie jest niezbędną usługą”.

Centrale związkowe zapewniły też pracowników handlu, że nie stawiając się w pracy w dni świąteczne, nie narażają się na żadne kary ze strony pracodawców.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Włoscy związkowcy protestują przeciw handlowi w drugi dzień świąt