Włosi biją się już tylko z Francuzami

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 08-12-2006, 00:00

Agusta i Świdnik połączyły siły w przetargu na śmigłowce ratownicze. Pierwszy krok do kapitałowego mariażu?

Wysyp protestów w przetargu na dostawę śmigłowców dla służb medycznych stawiał rozstrzygnięcie konkursu pod znakiem zapytania. Jest jednak szansa, że rozmowy wreszcie ruszą.

— Spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu przystąpimy do dialogu konkurencyjnego z oferentami — mówi Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia.

Gra toczy się o dużą stawkę. Resort chce zamówić dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego śmigłowce i symulator lotów wartości 500 mln zł.

Dwóch zamiast trzech

Wstępnie w przetargu udział deklarowały trzy firmy: francusko-niemiecki Eurocopter, włosko-brytyjska Agusta i PZL Świdnik. Dwie ostatnie postanowiły jednak połączyć siły i wystartować wspólnie. Firmy zawarły umowę partnerską dotyczącą współpracy w śmigłowcowym przetargu.

— Ofertę składa Agusta. Ustaliliśmy jednak, że ostateczny montaż i serwisowanie sprzętu będą odbywały się w PZL Świdnik — mówi Jan Mazur, rzecznik PZL Świdnik.

Obecnie Świdnik produkuje wyłącznie kadłuby dla Agusty.

Przedstawiciele zamawiającego podkreślają jednak, że przetarg odbywa się na podstawie prawa zamówień publicznych —nie będzie więc żadnego faworyzowania oferentów współpracujących z polskimi firmami. Wygrać ma ten, kto zaoferuje tańszy i lepszy sprzęt.

Agusta na 49 procent

Trwający przetarg na śmigłowce medyczne i planowane dostawy dla innych służb motywują Agustę do zbudowania sobie w Polsce przyczółka. Włosi mogą zostać inwestorem Świdnika. Pytanie tylko, czy Agencja Rozwoju Przemysłu, która jest właścicielem PZL Świdnik, zechce im sprzedać mniejszościowy czy strategiczny pakiet.

— Na razie możliwe jest udostępnienie pakietu do 49 proc. — mówi Roma Sarzyńska, rzecznik ARP.

Czy taki pakiet zadowoli Włochów?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu