Włosi częściej biorą śluby cywilne niż kościelne

  • DI
opublikowano: 24-11-2019, 22:00

W kraju o głębokich tradycjach katolickich po raz pierwszy liczba ślubów cywilnych przekroczyła liczbę małżeństw zawieranych w kościele: w 2018 r. cywilne stanowiły 50,1 proc. — poinformował w raporcie włoski urząd statystyczny Istat.

W 1970 r. liczba ślubów cywilnych w stosunku do ogółu zawieranych małżeństw wynosiła 2,3 proc. Z roku na rok Włosi zawierają małżeństwa coraz później. Statystycznie mężczyźni w wieku 33,7 roku, a kobiety w wieku 31,5 roku, podczas gdy w 2008 r. zawierali je o 1,6 i 2,1 roku wcześniej. Młodzi Włosi pozostają wyjątkowo długo w domu rodziców: 67,5 proc. mężczyzn w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami, a kobiet — 54,4 proc. Według Istatu jest to skutek braku pracy dla młodych i duży odsetek prekariuszy wśród zatrudnionych. Zmiany zachodzące we włoskim społeczeństwie wynikają również z tego, że co trzecie dziecko rodzi się ze związków niepołączonych ślubem, a 17,3 proc. małżeństw zawartych w 2018 r. to związki, w których jedno z partnerów jest cudzoziemcem. Raport Istatu potwierdza także utrzymujący się głęboki podział kraju na laicką północ i religijne, bardziej tradycyjne w obyczajach południe — na północy śluby cywilne stanowią już 63,9 proc. wszystkich zawieranych małżeństw, na południu — 30,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane