Włosi poluzowali przepisy dotyczące remontów w domu i ogrodzie

  • PAP
opublikowano: 22-04-2018, 11:10

Od niedzieli remonty i prace modernizacyjne w prywatnych domach we Włoszech przestaną być biurokratyczną udręką - pisze prasa. Wchodzą w życie nowe przepisy, które znoszą obowiązek zawiadamiania władz gminnych o charakterze robót i wprowadzanych zmianach.

Na mocy przepisów ministerialnego dekretu pod nazwą "ABC Wolnego Budownictwa" nie trzeba już przedstawiać w urzędzie dokumentacji planowanych prac, takich jak zmiana instalacji, wyposażenie ogrodu, montaż paneli słonecznych czy płóciennego dachu na tarasie.

Nowe rozporządzenie obowiązuje na terenie całego kraju, a zatem żaden urząd gminy czy miasta nie może wprowadzić bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących prac w prywatnych domach i mieszkaniach.

W mocy pozostaje natomiast wymóg zgłaszania zmian w budynkach specjalnego przeznaczenia i w chronionych centrach historycznych miast oraz miasteczek.

Wymieniono 58 rodzajów robót, które nie wymagają zgłoszenia. Liberalizacja ta objęła wymianę okien i posadzek, instalację krat, wewnętrznych schodów i podwieszanych sufitów oraz wszelkich udogodnień znoszących bariery architektoniczne, na przykład wind, jeśli nie wprowadzają one zmian strukturalnych w budynku.

Za ważne i znacznie ułatwiające życie uznano nastanie wolności, która dotyczy prac w przydomowych ogródkach i na tarasach. Nie trzeba odtąd zgłaszać montażu altany czy markizy. Bez biurokratycznych przeszkód można zbudować murowany grill ogrodowy, małą fontannę albo murek czy ławkę, bo wszystko to mieści się w kategorii wyposażenia.

W dekrecie nie zapomniano też o domowych zwierzętach. Nie trzeba już zgłaszać zamiaru ustawienia w ogrodzie murowanej budy dla psa.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu