Włosi słabo wyszli na euro

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 03-02-2017, 08:05

Prawie dwie dekady po stworzeniu wspólnej europejskiej waluty Włosi tracą najwięcej na jej przyjęciu spośród 19 krajów strefy euro.

PKB na głowę mieszkańca w ujęciu realnym spadł we Włoszech w okresie ostatnich 18 lat o 0,4 proc., wyliczył Bloomberg opierając się na danych Eurostatu. Gospodarka Włoch wzrosła w tym okresie o 6,2 proc., ale ludność kraju zwiększyła się o 6,6 proc. i to przesądziło o spadku PKB per capita.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Porównanie z innymi krajami jasno pokazuje, że włoska gospodarka rosła w tym okresie w zbyt wolnym tempie – powiedziała Loredana Federico, ekonomistka UniCredit w Mediolanie. – Włochom będzie bardzo trudno w nadchodzących latach zamknąć tą lukę z innymi gospodarkami, które już wróciły do stanu sprzed kryzysu, czy nawet go poprawiły – dodała. 

Co ciekawe, w zestawieniu PKB na głowę mieszkańca Włochy wypadają gorzej nawet od pogrążonej w wieloletnim kryzysie Grecji, w przypadku której PKB per capita wzrósł przez ostatnie 18 lat o 4 proc. 

Największym beneficjentem euro są Niemcy. PKB na głowę mieszkańca wzrósł w największej gospodarce eurolandu o 26,1 proc. przez ostatnie 18 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Włosi słabo wyszli na euro