Włosi stworzyli rejestr najstarszych drzew

  • DI
opublikowano: 27-02-2018, 22:00

Ministerstwo rolnictwa Włoch stworzyło rejestr najstarszych i największych zabytków przyrody we wszystkich regionach kraju — 2407 drzew po raz pierwszy zostało spisanych, zmierzonych i przebadanych.

 Najstarsze drzewo rośnie w miejscowości Luras koło Sassari na Sardynii. Jest nazywane w miejscowym dialekcie S’ozzastru, co oznacza: oliwkowy. Ma ponad 4 tys. lat, 14 m wysokości i 21 m średnicy korony. Jest jednym z najstarszych w Europie. Na Sardynii, we wsi Villamassargia, znajduje się też ogromny gaj z drzewami oliwnymi, zasadzonymi między wiekami XIV a XVII.

Nazywa się po sardyńsku S’ortu mannu, czyli wielki ogród. Kilka tysięcy lat ma kasztan Stu Koni, który rośnie w lesie wokół wulkanu Etna na Sycylii. Nazwa drzewa, którego pień ma 22 m obwodu, odnosi się do miejscowej legendy o tajemniczej królowej ze 100 rycerzami i ich rumakami, którzy znaleźli schronienie pod nim w czasie burzy. W regionie Marche zabytkiem przyrody jest jeden z największych we Włoszech cisów — znajduje się niedaleko klasztoru w Fonte Avellana. Ma 16 m wysokości, a jego wiek szacuje się na 600 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu