Czytasz dzięki

Włoski PKB zapikował o 12,4 proc.

opublikowano: 31-07-2020, 10:51

Włoska gospodarka odnotowała w II kwartale 2020 r. spadek rzędu 12,4 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy, co jest bezprecedensową wartością , informuje Reuters.

Według danych urzędu statystycznego ISTAT, w ujęciu bazowym trzecia pod względem wielkości gospodarka strefy euro skurczyła się o 17,3 proc.

Zobacz więcej

Włochy, flaga Colosseum

ARC

Odczyty są lepsze niż oczekiwali ekonomiści, prognozujący spadek o 15 proc. w ujęciu kwartalnym i 18,7 proc. w porównaniu do II kwartału 2019 r. 

Spadki obserwowane były we wszystkich sektorach gospodarki.

ISTAT zrewidował też wyniki PKB za I kwartał 2020 r. do -5,4 proc. w ujęciu kwartalnym i -5,5 proc. rok do roku  z wcześniej szacowanych -5,3 i -5,4 proc.

Obecnie włoski rząd prognozuje, że w całym 2020 r. gospodarka skurczy się o 8 proc. jednak minister gospodarki stwierdził niedawno, iż istnieje poważne ryzyko jeszcze głębszej korekty. Z kolei prognoza Banku Włoch mówi o 9,5-proc. spadku zaś projekcje Komisji Europejskiej o nawet 11,2 proc. zniżce, największej spośród krajów UE.

Do tej pory Rzym ogłosił pakiety pomocowe o wartości 75 mld EUR i ma wkrótce zaprezentować program o wartości 25 mld EUR. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane