Włoskie media: awaria polskiej cysterny mogła spowodować wybuch w Viareggio

PAP
opublikowano: 30-06-2009, 20:15

Włoskie media elektroniczne twierdzą, że  awaria w wyprodukowanym w Polsce wagonie-cysternie jadącym tuż za lokomotywą mogła być przyczyną wykolejenia całego składu, które doprowadziło do tragicznego wybuchu w Viareggio w Toskanii.

W wypowiedzi dla agencji Ansa rzecznik PKP Cargo Jacek Wnukowski zdementował podaną we wtorek w jej serwisie wiadomość, jakoby cysterna należała do tej firmy.

Zdaniem rzecznika przypuszczenie to wynika z faktu, że cysterna została wyprodukowana w jednej z fabryk PKP, którą przed kilkoma laty sprzedano innej spółce.

Według źródeł cytowanych przez Ansę, wagon ten został wyprodukowany w fabryce ZNTK (Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego) w Ostródzie, która należy obecnie do międzynarodowej spółki GATX.

Asystentka w spółce GATX Rail Poland w Warszawie powiedziała PAP, że wszelkich informacji na temat cystern i katastrofy, do jakiej doszło we Włoszech udzieli przedstawiciel firmy w Wiedniu.

W przekazanym za pośrednictwem austriackiej agencji APA oświadczeniu przedsiębiorstwo GATX Rail Austria pisze, że jako firma, od której wynajęto cysterny, jest głęboko wstrząśnięte tragedią i w najwyższym stopniu zainteresowane wszelkim możliwym wkładem w wyjaśnienie jego przyczyn. Dlatego wysłało do Włoch swojego pracownika, który ma pomóc władzom w dochodzeniu.

"Nie widzimy jednak związku między bezpośrednimi przyczynami katastrofy i naszymi wagonami" - napisano w oświadczeniu. - "Jako firma wynajmująca nie mamy wpływu na użytkowanie i napełnianie wagonów".

GATX Rail Austria jest filią amerykańskiego koncernu GATX, który posiada jedną z największych flot cystern kolejowych w Europie i Ameryce Północnej. Firma wynajmuje cysterny do transportu paliw, gazu i chemikaliów. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane