Włoskie wybory stają na drodze wzrostom w Warszawie

Przemysław Gerschmann, DB PBC
opublikowano: 27-02-2013, 09:26

Ten tydzień zapowiadał się jako doskonały moment na odbicie w kierunku szczytów z końca 2012 r.

W poniedziałek na fali pozytywnego finału piątkowej sesji na Wall Street oraz w oczekiwaniu na wyniki wyborów we Włoszech giełdy w Europie zyskiwały. Impulsem do dalszych zwyżek miała być wygrana centrolewicy na czele z Pier Luigi Bersanim i potencjalnie utworzenie przez nią koalicji z ugrupowaniem reprezentowanym przez Mario Montiego. Euforia, którą wywołały wstępne wyniki nie trwała jednak długo, gdyż finalne odczyty wskazały na możliwy chaos we władzach.

W kolejnych dniach rynki mogą silnie reagować na doniesienia z tamtejszej sceny politycznej. Wiąże się to z obawami, że Włosi zawrócą z kursu obranego przez premiera Montiego, który był chwalony przez rynki finansowe i zaprzestaną bolesnych, aczkolwiek koniecznych reform. Warto mieć na uwadze, że Włochy należą do Grupy G8, czyli najbardziej uprzemysłowionych państwa świata, są trzecią gospodarką w Europie, posiadają też setki znanych i cenionych firm skali światowej, więc pogorszenie się tamtejszej sytuacji gospodarczej może mieć o wiele większe reperkusje niż problemy Grecji.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Mario Monti zajął w wyborach ostatnie miejsce, co tym samym teoretycznie odcina go od dalszej kariery na fotelu przyszłego szefa Komisji Europejskiej. Sami Włosi pokazali, że wolą oddać władze w ręce komika albo kontrowersyjnego Sylvio Berlusconiego byleby nie sprawował ich technokratyczny rząd. Polityczny pat może jeszcze niejednokrotnie wpłynąć na kierunek rynków finansowych. Informacje na temat możliwych sojuszy – o których już się mówi – mogą także wpływać na rynek walutowy oraz na rentowność włoskiego długu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Gerschmann, DB PBC

Polecane