Wniosek LPR o odstąpienie od prywatyzacji ZE Dolna Odra

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-12-2005, 14:53

Biuro prasowe LPR poinformowało w poniedziałek PAP, że do Ministerstwa Skarbu Państwa jeszcze tego samego dnia wpłynie wniosek Ligi Polskich Rodzin o odstąpienie od prywatyzacji Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO).

Biuro prasowe LPR poinformowało w poniedziałek PAP, że do Ministerstwa Skarbu Państwa jeszcze tego samego dnia wpłynie wniosek Ligi Polskich Rodzin o odstąpienie od prywatyzacji Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO).

    Wniosek taki LPR zapowiedział w ubiegłym tygodniu. W piątek poseł LPR Wojciech Wierzejski mówił, że w najbliższych dniach ma zapaść decyzja co do prywatyzacji ZEDO. Poinformował też, że w tej sprawie nie ma zgody jego partii, której zdaniem prywatyzacja ZEDO nie byłaby zgodna z interesem państwa.

    W sobotę działacze zachodniopomorskich struktur LPR sprzeciwili się prywatyzacji Zespołu Elektrowni Dolna Odra. W ocenie LPR, plany prywatyzacyjne rządu "to kolejne programowe odstępstwo" od programu głoszonego przez PiS w czasie kampanii wyborczej.

    Według informacji, na które powołali się na konferencji prasowej działacze LPR, ostateczna decyzja w sprawie prywatyzacji ZEDO miałaby zapaść już w poniedziałek.

    Przeciwni prywatyzacji firmy są też związkowcy z zakładowej NSZZ "S". Domagają się wstrzymania tego procesu. Swoje stanowisko w tej sprawie wysłali kilka dni temu do ministra skarbu Andrzeja Mikosza, regionalnych parlamentarzystów i władz samorządowych. Pracownicy elektrowni obawiają się przede wszystkim redukcji zatrudnienia po prywatyzacji przedsiębiorstwa.

    W ubiegłą środę Mikosz zapowiedział, że pierwsze duże przychody z prywatyzacji trafią do resortu skarbu właśnie ze sprzedaży ZEDO. Akcje firmy mają zostać sprzedane prawdopodobnie inwestorowi strategicznemu.

    Ministerstwo skarbu w procesie prywatyzacji spółki udzieliło 7 listopada ograniczonej wyłączności negocjacyjnej hiszpańskiej spółce Endesa Europa na okres 4 tygodni.

    Według wcześniejszych informacji resort chce ze sprzedaży ZEDO uzyskać ponad 1 mld zł. Mikosz mówił dziennikarzom, że prywatyzacja ZEDO ma zostać dokończona w tym roku.

    Firma zajmuje się wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. W skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra wchodzą: Elektrownia Dolna Odra, Elektrownia Pomorzany oraz Elektrownia Szczecin. Wszystkie elektrownie zespołu pracują na węglu kamiennym. ZEDO zatrudnia około 2,7 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane