Wniosek o międzynarodowy list gończy za Stokłosą

opublikowano: 01-02-2007, 11:58

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wystąpiła w czwartek do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie międzynarodowego listu gończego za byłym senatorem Henrykiem Stokłosą - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prokuratury Renata Mazur.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wystąpiła w czwartek do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie międzynarodowego listu gończego za byłym senatorem Henrykiem Stokłosą - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prokuratury Renata Mazur.

We wtorek stołeczna prokuratura wystawiła krajowy list gończy za Stokłosą, po tym jak sąd wydał postanowienie o jego aresztowaniu na 14 dni.

Miejsce pobytu Stokłosy nie jest znane. Media spekulowały m.in., że przebywa w Ameryce Południowej, w Skandynawii, pojawiła się także informacja, że widziano go na Śląsku.

Nakaz zatrzymania Stokłosy ma związek z zabezpieczeniem w lipcu 2006 r. przez prokuratorów i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego kilkunastu tomów akt z przedsiębiorstw, biur i pomieszczeń byłego senatora. Od tego czasu praska prokuratura analizowała opinię biegłego z dziedziny księgowości nt. tych dokumentów. Chodziło o sprawdzenie, czy uzyskiwał on wielomilionowe umorzenia podatkowe dzięki związkom ze skorumpowanymi urzędnikami resortu finansów. W grudniu 2006 r. zarzut korupcji przedstawiono doradcy prawnemu Stokłosy, 67- letniemu Marianowi J. Zatrzymano też dyrektor finansową firmy Stokłosy.

Według mediów, prokuratura podejrzewa też, iż w procesach podatkowych Stokłosy i jego firm w poznańskim Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym ferowano korzystne wyroki w zamian za łapówki. M.in. "Rzeczpospolita" podała, że Stokłosa i jego żona zaskarżali głównie decyzje izb skarbowych z Wielkopolski, które kwestionowały prawidłowość ich rozliczeń w podatkach. W sumie od połowy lat 90. Stokłosowie i ich firmy wygrali co najmniej 10 spraw w poznańskim WSA. Śledczy z Warszawy zainteresowali się aktami sześciu spraw, w których wyroki zapadły w latach 2000-2005. Cztery z kontrolowanych przez prokuraturę spraw Stokłosa wygrał. Okazało się, że wszystkie sprawy rozstrzygał trzyosobowy skład sędziowski, a w tych, które wygrał Stokłosa, pojawia się zawsze nazwisko tego samego sędziego.

Stokłosę chce też przesłuchać Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, która prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnie zakopanych szczątków zwierząt na polach Farmutilu w Śmiłowie.

Stokłosa był niezależnym senatorem w latach 1989-2005. W 1980 r. założył rzemieślniczą firmę utylizacji odpadów rolno-hodowlanych Farmutil, dzięki której dorobił się znacznego majątku. Zespół firm Stokłosy obejmuje przetwórnie przemysłu rolno-spożywczego, ale także lokalną prasę i radio oraz sieci handlowe. W roku 2006 r. Stokłosa - z majątkiem wycenianym na 950 mln zł - uplasował się na 18. miejscu na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" (rok wcześniej był 15.). (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane