Czytasz dzięki

Wniosek o uchylenie immunitetu Siemiątkowskiego za PERN już w Sejmie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-08-2005, 13:28

Prokuratura Krajowa przesłała już Sejmowi wniosek o uchylenie immunitetu posłowi SLD Zbigniewowi Siemiątkowskiemu, któremu poznańska prokuratura chce postawić zarzut ujawnienia tajemnicy państwowej i spowodowania przecieku ze śledztwa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wobec spółki PERN zarządzającej ropociągami.

Prokuratura Krajowa przesłała już Sejmowi wniosek o uchylenie immunitetu posłowi SLD Zbigniewowi Siemiątkowskiemu, któremu poznańska prokuratura chce postawić zarzut ujawnienia tajemnicy państwowej i spowodowania przecieku ze śledztwa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wobec spółki PERN zarządzającej ropociągami.

Informując o tym w czwartek PAP prokurator krajowy Karol Napierski przyznał, że ma świadomość, iż wnioskiem tym już nie zdąży się zająć obecny Sejm. "Wnioski o uchylenie immunitetu wysyłamy bez względu na stadium kadencji parlamentu" - podkreślił.

Dodał, że jeśli jakiś poseł sam nie zrezygnuje z immunitetu, to losy wniosku zależą od tego, czy będzie wybrany na nową kadencję. "Wtedy skierujemy do Sejmu ponowny wniosek, a jeśli nie będzie wybrany, będzie do dyspozycji prokuratury jako osoba nie chroniona już immunitetem" - dodał.

W marcu 2004 r. Siemiątkowski, wówczas szef Agencji Wywiadu, miał być autorem przecieku ze śledztwa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wobec nieprawidłowości w PERN, spółce zarządzającej ropociągami. Funkcjonariusze ABW z Bydgoszczy podsłuchali rozmowę Renaty K. (działaczki SLD i znajomej Siemiątkowskiego) z płockim przedsiębiorcą Markiem G., który miał zlecenia z PERN. Powołując się na rozmowę z ministrem od służb specjalnych, Renata K. miała poradzić przedsiębiorcy, by "poczyścił sobie" umowę z państwową firmą. Według "Rzeczpospolitej", w stenogramie z podsłuchu pada nazwisko Siemiątkowskiego.

Gdy w grudniu 2004 r. sprawa wyszła na jaw - w wyniku prac sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen - "Gazeta Wyborcza" w artykule pt. "SLD boi się nowych Starachowic" napisała, że bydgoska ABW przez 9 miesięcy nie poinformowała prokuratury o tym, co udało się jej podsłuchać. ABW replikowała, że to nieprawda, bo funkcjonariusze z Bydgoszczy "niezwłocznie podjęli czynności przewidziane stosownymi przepisami".

W czerwcu "Rzeczpospolita" napisała o przygotowanym  przez prowadzącą śledztwo Prokuraturę Okręgową w Poznaniu wniosku o uchylenie immunitetu Siemiątkowskiego. Wniosek, który jest ściśle tajny, wpłynął do Prokuratury Krajowej 29 lipca.

Siemiątkowski zdecydowanie zaprzecza, aby przekazywał tajne informacje. "W rozmowach z różnymi ludźmi, również z panią Renatą K., posiłkować się mogłem wiedzą, którą miałem jako poseł i jako uważny czytelnik polskich gazet" - mówił. Wyjaśniał, że "dwu- lub trzykrotnie" rozmawiał z Renatą K. "W trakcie tych rozmów nie mówiłem o sprawach objętych klauzulą tajności. Co najwyżej mogłem się dzielić wątpliwościami, które dotyczyły Płocka i aktywistów płockich SLD" - powiedział.

Nie odpowiedział na pytanie PAP, czy sam zrzeknie się immunitetu. Poseł kandyduje w wyborach parlamentarnych z list SLD. "Wyborcy zdecydują" - oświadczył. Podkreślił, że nie wie, o co dokładnie jest podejrzewany.

Za ujawnienie tajemnicy państwowej grozi do 5 lat więzienia.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane