Wniosek o upadłość banku w Wołominie

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SBRzR) oraz postanowiła wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości, podał KNF w komunikacie.

W sierpniu KNF ustanowił zarząd komisaryczny w wołomińskim banku.

„ W przygotowanym programie poprzedni zarząd ukrył występujące w banku ryzyko i nie przedstawił adekwatnych środków zaradczych, mogących wpłynąć na trwałą poprawę sytuacji ekonomiczno–finansowej banku”, głosi komunikat.

Audyt banku potwierdził najgorsze przypuszczenia — bank ma tak duży portfel złych kredytów, że po przyjęciu rezerw celowych jego kapitał własny który miał być na poziomie ponad 400 mln zł znalazł się na „wysokim” minusie.

„Według ostatniego sprawozdania miesięcznego przekazanego przez poprzedni zarząd SBRzR do KNF, na koniec czerwca 2015 r. bank miał wykazywać łączny współczynnik kapitałowy na poziomie 12,44 proc., fundusze własne na poziomie 408,6 mln zł oraz dodatni wynik finansowy za I półrocze 2015 r. na poziomie 9,2 mln zł”, czytamy dalej.

SKUTKI DLA KLIENTÓW (BANKIER.PL) >>

Z ustaleń zarządu komisarycznego wynika, że bilans banku wykazywał na dzień 10 sierpnia 2015 r. ujemne kapitały własne oraz odpisy na należności od sektora niefinansowego w wysokości około 1,44 mld zł (wartość wszystkich należności od sektora niefinansowego wyniosła około 2,8 mld zł).

Jak czytamy w komunikacie KNF, w całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 tys. EUR, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Wniosek o upadłość banku w Wołominie