Wniosek PiS i tak przepadnie

Jacek Zalewski
opublikowano: 26-05-2009, 00:00

Zgłaszanie wniosków o wotum nieufności wobec ministrów jest konstytucyjnym uprawnieniem należącym się opozycji jak psu buda. Wypada przypomnieć, że aby taki wniosek okazał się skuteczny (czyli usuwający ministra ze stanowiska), musi zebrać co najmniej 231 poselskich głosów. Przekładając to obrazowo na skok wzwyż — poprzeczka zawieszona jest na 2,31 m, a zadaniem wnioskodawców staje się przerzucenie nad nią ciężkiego politycznie ministra. Od wejścia w życie w 1997 r. Konstytucji RP jeszcze nigdy się to nie udało, siły opozycji są za słabe. Najwyżej, na wysokość 2,29 m, podrzucony został w styczniu 2000 r. minister skarbu Emil Wąsacz, ale też nie przeleciał na drugą stronę poprzeczki, zabrakło dwóch centymetrów.

Najnowszy wniosek PiS o usunięcie ministra Jacka Rostowskiego różni się od wielu poprzednich specyficznym kontekstem wyborczym. Jego pomysł zakiełkował za późno i wniosek nie mógł już zostać rozpatrzony na ostatnim posiedzeniu Sejmu przed wyborami. Tratwę ratunkową rzucił PiS dyspozycyjny wobec brata Jarosława prezydent Lech Kaczyński, wygłaszając w piątek zaskakujące orędzie dotyczące finansów państwa. Ale proceduralna kosa trafiła na takiż kamień, bo z kolei dyspozycyjny wobec Donalda Tuska marszałek Bronisław Komorowski wprowadził do porządku debatę.

I tak oto doszło do paradoksu — historyczne, bo pierwsze, orędzie głowy państwa w Sejmie stało się awaryjnym zastępstwem wniosku o wotum nieufności wobec ministra. Na całe szczęście rynki finansowe nie przejęły się zarówno pseudodebatą w miniony piątek, jak i nie zdenerwują się sejmową kłótnią o Rostowskiego na posiedzeniu już po 7 czerwca. Wniosek PiS w głosowaniu na pewno przepadnie — niestety, znaki zapytania nad budżetem od tego nie znikną. Czytaj też na str.

8

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy