Wniosek Polski do KE w sprawie eksportu żywności do Rosji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-12-2005, 20:24

Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej o zgodę na to, aby rosyjski zakaz importu mięsa i produkcji roślinnej z Polski można było potraktować tak, jak przypadki strat spowodowanych "działaniem siły wyższej" - poinformowało w piątek PAP ministerstwo rolnictwa.

Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej o zgodę na to, aby rosyjski zakaz importu mięsa i produkcji roślinnej z Polski można było potraktować tak, jak przypadki strat spowodowanych "działaniem siły wyższej" - poinformowało w piątek PAP ministerstwo rolnictwa. 

Jak wynika z komunikatu resortu, jeśli KE zaakceptuje ten wniosek, Agencja Rynku Rolnego będzie mogła zwrócić eksporterom wpłacone przez nich kaucje za wydane przez ARR i niezrealizowane licencje eksportowe.

"Na takie możliwości pozwalają zapisy art. 40-42 rozporządzenia Komisji Europejskiej 1291/2000 z dnia 9 czerwca 2000 roku" - czytamy w komunikacie.

Rosja wprowadziła od 10 listopada zakaz importu mięsa z Polski, a od 14 listopada także produkcji roślinnej, w związku - jak motywowała - z wykryciem fałszywych świadectw zdrowia.

Biuro prasowe ministerstwa rolnictwa poinformowało również, że Polska zwróciła się z prośbą o wydłużenie ważności licencji wydanych naszym eksporterom na rynek rosyjski.

Na planowane w Moskwie 14 grudnia spotkanie ekspertów obu krajów pojedzie z Polski 4-osobowa delegacja, w tym zastępca Głównego Lekarza Weterynarii i zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa - poinformowało ministerstwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane