Wniosek rady nadzorczej NFOŚ o odwołanie prezesa Funduszu

DI, PAP
17-01-2008, 19:25

Rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ) przyjęła w czwartek wniosek o odwołanie prezesa Funduszu Kazimierza Kujdy. Powodem są sprawy dotyczące dysponowania pieniędzmi Funduszu.

W czwartek odbyło się posiedzenie rady nadzorczej NFOŚ, która jednogłośnie przyjęła wniosek o odwołanie Kujdy z funkcji prezesa Funduszu i powołanie na to stanowisko Jana Rączki. Pierwotnie źródła zbliżone do rady informowały, że prezes już został odwołany. Jednak prezesa NFOŚ powołuje i odwołuje minister środowiska.

"Powodem wniosku o odwołanie było dysponowanie pieniędzmi, zwłaszcza w części dotyczącej fundacji +Lux Veritatis+. Było to źle oceniane. Cała rada podzieliła pogląd w tej sprawie. To była jedna z przyczyn" - powiedział PAP wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, który jest także przewodniczącym rady nadzorczej NFOŚ.

NFOŚ przyznał związanej z o. Tadeuszem Rydzykiem Fundacji "Lux Veritatis" 27 mln zł na poszukiwanie złóż wód geotermalnych na terenie Torunia. Miały one ogrzewać kompleks akademicki toruńskiej uczelni o. Rydzyka.

We wtorek resort środowiska złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przy przyznawaniu Fundacji "Lux Veritatis" dotacji na poszukiwanie złóż wód geotermalnych.

Wiceminister dodał, że rada dyskutowała w czwartek także nad kryteriami oceny wniosku o dofinansowanie. "Dokument został odesłany do zarządu. To spowodowało, że jednogłośnie w głosowaniu tajnym rada zdecydowała o poparciu wniosku o odwołanie prezesa Kujdy" - dodał.

Gawłowski zwrócił się do zarządu o "zaniechanie jakichkolwiek działań dotyczących Fundacji, do czasu zakończenia postępowania przez prokuraturę".

Podczas czwartkowego posiedzenia, rada nadzorcza NFOŚ wystąpiła także z wnioskiem do ministra środowiska o odwołanie zastępcy prezesa Jerzego Wolskiego i powołanie na to stanowisko Małgorzaty Skuchy.

Jan Rączka jest doktorem nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od listopada 2003 r. pracuje w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). W latach 2001-2004 był adiunktem na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW i jest członkiem Warszawskiego Ośrodka Ekonomii Ekologicznej. W latach 1993-1995 pracował w Fundacji Batorego. Ma 36 lat.

Małgorzata Skucha jest doktorem nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu oraz menedżerem i ekspertem z zakresu zarządzania i finansów. Od 2005 r. pracuje w Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej. W latach 1999-2003 była prezesem Zarządu Beskidzkiego Funduszu Ekorozwoju S.A. W latach 1993-1998 była prezesem Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Bielsku-Białej a następnie dyrektorem Bielskiego Oddziału WFOŚiGW w Katowicach.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wniosek rady nadzorczej NFOŚ o odwołanie prezesa Funduszu