Wnioski na doradców prywatyzacyjnych dla PZU tylko do jutra

opublikowano: 08-12-2004, 20:18

W czwartek w południe minie termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu na wybór doradcy

prywatyzacyjnego dla PZU.

Resort skarbu ogłosił 24 listopada przetarg ograniczony na wybór doradcy Ministra Skarbu Państwa przy prywatyzacji PZU. Ministerstwo informowało też, że jego intencją jest poinformowanie o dopuszczeniu do udziału w przetargu ograniczonym do 23 grudnia 2004 roku.

W przetargu na usługi doradcze przy prywatyzacji PZU resort skarbu chce uzyskać oszacowanie wartości spółki, rekomendacje dotyczące strategii zbywania akcji, sporządzenie prospektu emisyjnego oraz międzynarodowego dokumentu dotyczącego oferty akcji spółki. Wygrywający przetarg miałby też przygotować i obsłużyć sprzedaż akcji PZU w kraju i za granicą.

Obecnie dwaj najwięksi prywatni akcjonariusze PZU to holenderska firma ubezpieczeniowa Eureko (20,91 proc. akcji) i Bank Millennium (10 proc.), które w 1999 roku brały udział w pierwszym etapie prywatyzacji spółki. Wśród prywatnych właścicieli są też posiadacze akcji pracowniczych (14 proc.). Właścicielem pozostałych akcji (ponad 55 proc.) jest Skarb Państwa.

Tymczasem przed trybunałem arbitrażowym w Londynie toczy się od września proces wytoczony przez Eureko polskiemu rządowi. Holenderski inwestor zarzuca Polsce nierespektowanie międzyrządowej polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Wyrok sądu arbitrażowego w tej sprawie spodziewany jest na przełomie roku.

Docelowo Eureko dąży do realizacji (zawartego w kwietniu 2001 r.) aneksu do umowy prywatyzacyjnej PZU z listopada 1999 roku. Na mocy tego aneksu, Eureko miało kupić kolejne 21 proc. akcji PZU. Jednak w 2002 roku rząd zdecydował, że zachowa kontrolę nad PZU.

Według informacji ministra skarbu, toczą się rozmowy z Eureko w sprawie zawarcia ugody.

Na początku grudnia minister skarbu Jacek Socha informował posłów sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, że według resortu skarbu argumenty Polski w arbitrażu są silne. Jednak nie wykluczył, że arbitraż zostanie przegrany w części lub w całości.

Przyznał, że w razie przegranej Polski "odszkodowanie mogłoby być stosunkowo wysokie".

Tydzień temu posłowie sejmowej komisji skarbu odrzucili w pierwszym czytaniu projekt uchwały, zgłoszonej przez posłów LPR, która zobowiązywała rząd do niezawierania kompromisu z Eureko w sprawie PZU do czasu zakończenia arbitrażu. O wycofanie uchwały apelował minister skarbu. Wbrew zapowiedziom, Sejm nie zajął się w ubiegłym tygodniu projektem uchwały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wnioski na doradców prywatyzacyjnych dla PZU tylko do jutra