Wnioski o zmniejszenie deficytu w 2005 r. o ponad 1,3 mld zł

08-11-2004, 16:52

Wnioski o zmniejszenie przyszłorocznego deficytu budżetowego łącznie o ponad 1,3 mld zł złożyli posłowie z Platformy Obywatelskiej - wynika z dokumentów, do których dotarła PAP w poniedziałek. Komisja finansów publicznych będzie opiniować poprawki do projektu budżetu na 2005 r. na posiedzeniach we wtorek i środę.

W projekcie budżetu na 2005 rok rząd zapisał 35 mld zł deficytu. Posłowie mają możliwość jego obniżenia. Nie mogą natomiast go zwiększyć. Najwięcej poprawek dotyczących zmniejszenia deficytu zgłosił Zbigniew Chlebowski (PO). Zaproponował on zmniejszenie deficytu poprzez obniżenie o 500 mln zł dotacji dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w części dotyczącej odpisu na działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z prawem, ZUS może odliczać z FUS część pieniędzy na swoją działalność.

Według propozycji Chlebowskiego, po 200 mln zł, z przeznaczeniem na zmniejszenie deficytu, miałoby pochodzić ze zmniejszenia dotacji dla górnictwa węgla kamiennego oraz dotacji dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Poprawkę dotyczącą zmniejszenia o 200 mln zł rezerwy celowej na wspieranie działań rozwojowych i konkurencyjności, w tym z kredytu na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego, zgłosiła Krystyna Skowrońska (PO).

Chlebowski w poprawkach zakładających zmniejszenie deficytu proponuje też obniżenie o 100 mln zł dotacji dla Agencji

Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kolejne 100 mln zł proponuje on zabrać z dotacji planowanej dla partii politycznych.

krf/ mskr/ mw/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wnioski o zmniejszenie deficytu w 2005 r. o ponad 1,3 mld zł