Woda przede wszystkim

Marek Meissner
opublikowano: 09-10-2016, 22:00

Eko-miasto, stanowiące część smart city, to także narzędzia umożliwiające obniżenie kosztów utrzymania

Efektywniejsze zarządzanie infrastrukturą wodno-kanalizacyjną umożliwiają np. systemy informatyczne. Skuteczne zarządzanie siecią wodno-kanalizacyjną to klucz do ograniczenia wydatków na wodę. Najważniejsze są inwestycje w systemy informatyczne, dzięki którym można monitorować i zarządzać infrastrukturą, optymalizować harmonogramy prac brygad, dokumentować i analizować awarie i podejmować najważniejsze decyzje dotyczące inwestycji. To także wielka korzyść dla samorządów, które dzięki temu mają pełną wiedzę o jakości usług i kosztach ich prowadzenia, a także rzetelne plany inwestycyjne i wizję polityki taryfowej. Jednym z modelowych rozwiązań tego typu są Centra Działań Operacyjnych (CDOP) stosowane przez firmę SAUR przy codziennym zarządzaniu kontraktami eksploatacyjnymi.

— Dobrym przykładem efektywności CDOP jest zarządzanie stratami wody. Moduł odpowiedzialny za ciągły monitoring sieci pozwala analizować przepływy nocne. Na ich podstawie ustalane są priorytety w zakresie poszukiwania wycieków.

Wszystkie prace są planowane i wprowadzane do modułu zarządzania pracami — mówi Brice Gatignol, członek zarządu Saur Polska, dyrektor usług inżynierskich. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się w terenie. Po zgłoszeniu awarii brygady otrzymują na swoje urządzenia mobilne powiadomienie o zaplanowanej pracy z dokładnymi informacjami zawierającymi mapę sytuacyjną i dane dotyczące awarii. W aplikacji mobilnej pracownicy w terenie raportują interwencje z opisem, który trafia do bazy danych. W systemie GIS zostają rozmieszczone na mapie wszystkie zgłaszane interwencje, co umożliwia określenie centrów awaryjności w całej sieci wodociągowej. Zanalizowanie tych obszarów za pomocą modelu matematycznego pozwala na określenie przyczyn awarii. Eksploatacja takich systemów jak CDOP jest dość droga, bowiem z założenia obsługują sieci rozległe, w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by związki gmin instalowały te rozwiązania i używały na terenie kilku gmin. Polskie samorządy i tak wykorzystują poszczególneelementy takich systemów, np. monitoring, modelowanie hydrauliczne czy zarządzanie ciśnieniem w systemie wodociągowym, by zminimalizować straty wody. Jak twierdzi Brice Gatignol, wdrożenie Centrów Działań Operacyjnych w Saur we Francji rozpoczęto 15 lat temu, zaś pierwszą pełną wersję takiego Centrum uruchomiono po pięciu latach prac.

— Wdrożenie całego systemu zarządzania to proces stopniowy. Należy do niego podchodzić bardzo ostrożnie, poprzedzając go studium przedwdrożeniowym, by zidentyfikować najważniejsze obszary optymalizacji. Praca nad systemem to jednak ciągły proces, jego funkcjonowanie powinno być ulepszane cały czas. Rozwiązania IT zmieniają się szybko i dają coraz więcej możliwości integracji wielu istniejących systemów i danych — mówi Brice Gatignol. Jedno z pierwszych w Polsce tego typu centrów w pełnej skali powstało w Gdańsku (spółka Saur Neptun Gdańsk). Oprócz Gdańska taki system wdrażają m.in. Szczecin, Warszawa, Wrocław, Poznań i Częstochowa. © Ⓟ

INFORMATYKA I WODA: To nie NASA. Tak wyglądają Centra Działań Operacyjnych firmy SAUR do zarządzania infrastrukturą wodno-kanalizacyjną i kontraktami eksploatacyjnymi. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Meissner

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Woda przede wszystkim