Wodnicki: Walka z manipulacją na giełdzie wymaga edukacji wymiaru sprawiedliwości

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 16:49

Dyrektor działu prawnego Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) Marek Wodnicki uważa, że edukacja wymiaru sprawiedliwości oraz kształtowanie świadomości społecznej w zakresie przestępstw związanych z publicznym obrotem papierami wartościowymi to podstawy walki z manipulacją na rynku kapitałowym.

Dyrektor działu prawnego Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) Marek Wodnicki uważa, że edukacja wymiaru sprawiedliwości oraz kształtowanie świadomości społecznej w zakresie przestępstw związanych z publicznym obrotem papierami wartościowymi to podstawy walki z manipulacją na rynku kapitałowym.

Jak powiedział Wodnicki w czwartek w trakcie debaty "Walka z manipulacją na rynku kapitałowym", zorganizowanej przez GPW w ramach XI Polskiego Forum Kapitałowo-Finansowego "Twoje Pieniądze", ustawowym zadaniem samej giełdy nie jest ściganie przestępstw związanych z manipulacją. Zajmuje się tym cały system: sądy, prokuratury, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG), domy maklerskie, stowarzyszenia inwestorów.

Jego zdaniem, zarząd giełdy zgłasza do KPWiG w ciągu roku dużo spraw dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstw giełdowych, z których część Komisja kieruje do prokuratury. Problemem jest natomiast słaba znajomość przepisów o obrocie publicznym papierami wartościowymi w sądach i samo przekonanie części obywateli, że operacje giełdowe to głównie manipulacje. "Mam wrażenie, że istnieje społeczne przyzwolenie na przestępstwa związane z manipulacją na giełdzie" - dodał Wodnicki.

Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Warszawie Jolanta Przybyłko przyznała, że w rozpoznawaniu i orzekaniu w sprawach z zakresu manipulacji na giełdzie faktycznie występuje kilkuletnie - 7-8-letnie - opóźnienie. Postępowania z zakresu manipulacji są jednak bardzo trudne i długotrwałe, ponieważ prokurator musi w ich toku zgromadzić pełny materiał dowodowy (nierzadko kierując wnioski o zagraniczną pomoc prawną) i uzyskać opinię biegłego w sprawie - dodała prokurator.

Przybyłko nie uważa, aby w warunkach polskich możliwe było powołanie oddzielnego sądu gospodarczego do rozpatrywania spraw o przestępstwach giełdowych, w którym pracowaliby ludzie "obyci w temacie". "Być może powinien zostać w tym celu powołany osobny wydział sądu, tak jak ma to miejsce w przypadku warszawskiej prokuratury" - powiedziała. Wyjaśniła, że od maja 2004 r. w strukturze prokuratury sprawami z zakresu przestępstw na giełdzie zajmuje się 6 prokuratorów, pracujących w odrębnym dziale wydziału śledczego.

Jak poinformował w trakcie debaty dyrektor departamentu informacji i analiz KPWiG Robert Wąchała, od początku 2005 r. Komisja skierowała do prokuratury 36 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw w zakresie operacji giełdowych, z czego 8 dotyczyło manipulacji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wąchała uważa, że Komisja ma aktualnie wystarczające uprawnienia w zakresie badania podejrzeń o przestępstwa na giełdzie, np. możliwość prowadzenia postępowań wyjaśniających i blokowania rachunków inwestorskich oraz zawieszenia notowań akcji spółek w przypadku podejrzeń o manipulacje giełdowe.

Z uprawnienia do zawieszenia notowań akcji i praw do akcji KPWiG skorzystała m.in. we wtorek, 11 października, w przypadku PC Guard. Decyzja została podjęta w związku z utrzymującą się znaczną dysproporcją pomiędzy kursem akcji i praw do akcji (PDA) PC Guard. W poniedziałek na zamknięciu kurs PDA wyniósł 90 zł, zaś kurs akcji spółki 30 zł.

Jak wyjaśnił Wąchała, pierwszą rzeczą, jaką Komisja robi w takich przypadkach, jest poszukiwanie osób, które odniosły korzyść w wyniku gwałtownego wzrostu kursów akcji. Podejrzeniem o manipulację jest tu objęty krąg ok. 70 osób - poinformował przedstawiciel KPWiG.

Prowadzący debatę zastępca redaktora naczelnego "Gazety Giełdy Parkiet" Krzysztof Jedlak poinformował, że w pierwszym półroczu 2005 r. zapadł zaledwie jeden wyrok sądowy w sprawie o manipulację na giełdzie, skazujący inwestora na karę grzywny w wysokości 4 tys. zł. "Maksymalna sankcja za przestępstwa tego typu to 500 mln zł grzywny lub/i kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat" - przypomniał moderator debaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane