Wodny Park Tychy będzie ekologiczny

Barbara Warpechowska
opublikowano: 10-03-2016, 22:00

Folia ETFE — jeden z najbardziej innowacyjnych materiałów w budownictwie — zostanie użyta w Wodnym Parku Tychy.

Zbudowano z niej m.in. basen olimpijski w Pekinie, zwany Sześcianem Wodnym. Folię ETFE okrzyknięto cudownym materiałem. Ma bowiem niezwykłe właściwości, dzięki którym można projektować najbardziej wymyślne kształty. Jest przezroczysta i przepuszcza więcej światła niż szkło i jest od niego lżejsza.

ARC

— Zdecydowaliśmy się na zastosowanie tej technologii ze względów ekologicznych. Do produkcji folii mogą być użyte surowce wtórne, materiał jest bezpieczny dla środowiska, a jego parametry pozwalają znacząco ograniczyć wydatki na ogrzewanie, ponieważ jest doskonałym izolatorem. Dzięki swoim szczególnym właściwościom nie wymaga także czyszczenia — opady atmosferyczne same usuwają kurz.

Folia umożliwia też ludziom bezpieczne opalanie się, ponieważ nie przepuszcza szkodliwego promieniowania. To ważne dla naszych gości, gdyż stanowi jedną z atrakcji, która będzie wyróżniała nasz obiekt spośród innych — mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej, inwestor Wodnego Parku Tychy.

Architekci zastosowali ETFE m.in. w słynnym basenie olimpijskim o wyglądzie kostki wody w Pekinie oraz przy budowie największego namiotu na świecie w stolicy Kazachstanu — Astanie. Ma 150 m wysokości i powierzchnię 10 boisk piłkarskich. Zaprojektował go sir Norman Foster. Mieści centrum rozrywkowo-handlowe z licznymi sklepami, restauracjami, salami kinowymi.

W Tychach folia zostanie użyta na części dachu strefy rekreacyjnej, w której będzie się znajdował m.in. basen ze sztuczną falą i rwącym nurtem. Będzie się tu także mieścił Amfiteatr Słońca — pomieszczenie o powierzchni około 52 mkw. z leżakami i lampami na podczerwień. Wodny Park Tychy będzie jednym z najbardziej ekologicznych obiektów tego typu w Polsce.

Jego otwarcie zaplanowano na II kwartał 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane