Wodzą Donbas na pokuszenie

Katarzyna Jaźwińska, Marcin Goralewski
opublikowano: 25-05-2004, 00:00

Transportowa firma chce uzyskać z publicznej emisji 100 mln zł. Nowa emisja może trafić do Donbasu.

Na 26 maja zaplanowano walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Pekaes, zajmującej się transportem samochodowym. Firma planuje emisję od 7 do 12 mln akcji. Ryszard Witek, członek zarządu, przyznaje, że akcje będą skierowane do inwestora zewnętrznego. Dzięki emisji Pekaes chce uzyskać 100 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na rozwój grupy i dokapitalizowanie spółek zależnych. Firma ma ambitne plany. Zamierza rozszerzyć działalność i wejść na rynek przewozów kolejowych.

Wschodni inwestor

Czy jej się to uda? Tak, jeśli pozyska silnego partnera. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że mile widzianym w Pekaesie inwestorem jest ukraiński Donbas.

— Pekaes to bardzo interesująca firma. Ma status spółki publicznej, jest jedną z największych firm w Polsce działających w branży transportowej. Nie prowadziliśmy jednak jeszcze szczegółowych negocjacji. Musimy zastanowić się, czy w ogóle będziemy chcieli rozszerzać nasz biznes o działalność transportową. Najpierw musimy poznać szczegóły i przeanalizować projekt zaangażowania w Pekaes — mówi Konstanty Litwinow, reprezentant Donbasu.

Dzięki Donbasowi Pekaes miałby szanse na otrzymanie znaczących środków, bo to jedna z najbogatszych firm ukraińskich. Ponadto angażując się w przywozy kolejowe, mógłby stać się atrakcyjną siecią transportową dla Ukraińców.

Zanim jednak Donbas podejmie decyzje o inwestowaniu w Polsce, musi się rozstrzygnąć sprawa prywatyzacji Huty Częstochowa. Skarb państwa odrzucił ofertę Donbasu, mimo że zespół przetargowy przyjął ją jednogłośnie. W efekcie Donbas zaskarżył decyzję.

Trudna decyzja

Czy politycy pozwolą Ukraińcom na inwestycję w Pekaes? Trudno przewidzieć. Spółka ma dobre wyniki, nie wiadomo więc, czy skarb państwa zechce oddać kontrolę. W 2003 r. zysk netto Pekaes wzrósł do 18,1 mln zł z 14,1 mln zł w 2002 r. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 38,4 mln zł w porównaniu z 36,5 mln zł w 2002 r. W I kwartale 2004 r. zysk netto Pekaesu wzrósł do 5,4 mln zł z 3,3 mln zł w I kwartale 2003 r.

Firma chce w tym roku uzyskać wynik nie gorszy niż w ubiegłym. Skonsolidowane przychody Pekaesu w 2003 r. wyniosły 510 mln zł, a zysk netto 11 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska, Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu