Wojewoda otrzymał uchwałę o niewygaszeniu mandatu prezydent stolicy

opublikowano: 01-03-2007, 20:01

Wojewoda mazowiecki Jacek Sasin otrzymał w czwartek uchwałę podjętą przez Radę Warszawy w sprawie odmowy stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ma 30 dni na podjęcie decyzji, czy uchwała jest zgodna z prawem.

W ubiegły czwartek wojewoda zapowiedział, że jeśli Rada Warszawy nie stwierdzi wygaśnięcia mandatu prezydent stolicy do 1 marca, to on wyda zarządzenie zastępcze wygaszające ten mandat. Tego samego dnia rada miasta przyjęła uchwałę o niewygaszeniu mandatu Gronkiewicz-Waltz. Przewodniczący Rady miał 7 dni na przekazanie uchwały wojewodzie.

"Przekazując przedmiotową uchwałę, proszę pana wojewodę o uszanowanie pozycji i kompetencji Rady Warszawy. Proszę pana wojewodę o to, aby wspólnie z najwyższym organem uchwałodawczym miasta umożliwił pan prawidłowe funkcjonowanie stolicy" - napisał przewodniczący Rady Warszawy Lech Jaworski (PO) w przesłanym w czwartek piśmie do wojewody, dołączonym do uchwały.

Jaworski wskazał, że Rada miasta "dopełniając wymogów ustawowych, stworzyła możliwość dalszego prawidłowego działania organów Warszawy, co stanowi niezbędny warunek stabilnego miasta".

Ponadto podkreślił, że Warszawy nie stać "na to, aby stać się terenem sztucznie eskalowanych sporów politycznych, oderwanych od demokratycznie wyrażonej woli wyborców i tego, co najważniejsze - potrzeb jej mieszkańców".

Rzecznik wojewody mazowieckiego Maksym Gołoś potwierdził, że uchwała Rady Warszawy wpłynęła już do wojewody. Nie chciał powiedzieć, kiedy wojewoda podejmie decyzję w sprawie uchwały, zastrzegł jednak, że nie powinno to trwać długo. Jeśli po analizie prawnej okaże się, że uchwała jest niezgodna z prawem, wówczas wojewoda uchyli ją - dodał.

Gołoś powiedział ponadto, że wojewoda nie będzie wnioskował o powołanie osoby pełniącej obowiązki prezydenta stolicy zaraz po wygaszeniu mandatu, ponieważ będzie chciał poczekać w tej sprawie na rozstrzygnięcie sądu administracyjnego.

W czwartek wojewoda wezwał Hannę Gronkiewicz-Waltz, by złożyła pisemne wyjaśnienia dotyczące zbyt późnego złożenia oświadczenia o działalności gospodarczej jej męża. Wojewoda dał jej na to czas do poniedziałku. Według Gołosia, zgodnie z przepisami wojewoda - zanim wyda zarządzenie zastępcze - musi zwrócić się do Gronkiewicz- Waltz o złożenie pisemnych wyjaśnień, mimo że prezydent stolicy tłumaczyła już przed Radą Warszawy, dlaczego zbyt późno złożyła oświadczenie.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała w czwartek, że w terminie odpowie na pismo wojewody.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wojewoda otrzymał uchwałę o niewygaszeniu mandatu prezydent stolicy