Wojewoda zachodniopomorski podpisał decyzję o lokalizacji drogi S3

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-06-2005, 16:16

Wojewoda zachodniopomorski Stanisław Wziątek podpisał w czwartek decyzję ustalającą lokalizację drogi ekspresowej S3. 82-kilometrowy odcinek przebiegający przez zachodniopomorskie ma połączyć Szczecin z Gorzowem Wielkopolskim (woj. lubuskie). "Dokument pozwoli ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy tej drogi.

Wojewoda zachodniopomorski Stanisław Wziątek podpisał w czwartek decyzję ustalającą lokalizację drogi ekspresowej S3. 82-kilometrowy odcinek przebiegający przez zachodniopomorskie ma połączyć Szczecin z Gorzowem Wielkopolskim (woj. lubuskie). "Dokument pozwoli ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy tej drogi. Być może stanie się to jeszcze w tym roku" - powiedział dziennikarzom wojewoda.

Wojewoda podpisał decyzję podczas posiedzenia Komitetu ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. Droga S3 jest elementem środkowoeuropejskiego korytarza transportowego, który jest jednym z głównych tematów dyskusji polskich i niemieckich urzędników.

"Nie robimy tego przypadkowo. Niezwykle istotne jest, by Niemcy nie blokowali tej inwestycji, bo w ten sposób utrudnią nam dostęp do unijnych funduszy na budowę S3" - dodał Wziątek.

Korytarz mają w przyszłości tworzyć, m.in. drogi ekspresowe i autostrady, które połączą Europę północną z południową. W Polsce ma przeciąć tereny trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego.

"Droga S3 połączy się z zachodnią obwodnicą Gorzowa, ułatwiającą przejazd przez miasto. Obwodnica jest obecnie w budowie" - poinformował dziennikarzy wojewoda lubuski Janusz Gramza.

Feliks Gilewski, dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie, przewiduje, że budowa zachodniopomorskiego odcinka S3 ruszy w 2007 roku. Dyrekcja musi jednak wykupić około 900 działek, przez które będzie przebiegać droga.

"Po wypełnieniu formalności wybudujemy ją w ciągu maksymalnie trzech lat. Szacujemy, że droga będzie kosztować 350 milionów euro, ale liczymy się z niespodziankami na przetargach, gdzie ceny skaczą o 10-15 procent" - poinformował Gilewski.

Gilewski dodał, że w założeniach droga ekspresowa S3 ma mieć dwie jezdnie i łączyć autostrady A6, A2 i A18.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane